הארגון הבריטי "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם היום (שלישי) דוח שקובע כי קיים "אפרטהייד ישראלי נגד הפלסטינים" בישראל ובקהילות היהודיות בעולם. המסמך עורר ביקורת רבה בישראל וגם בעולם, והערב הצטרפה ארה"ב לגינויים. מזכ"לית הארגון, מנגד, לא נסוגה מההאשמה כלפי ישראל בביצוע פשעים נגד האנושות ובדיכוי של הפלסטינים ושל ערביי ישראל. בריאיון ל-N12 הסבירה מה מטרת הדוח והגיבה על הביקורת: "המסקנות שלנו עלולות לזעזע ולהטריד". 

מדוע הדוח מצביע לאורכו על אפרטהייד, משטר עם מאפיינים גזעניים?

"אנחנו צריכים לחשוב איך מקדמים את הסוגיה למרכז תשומת הלב העולמית", ענתה ד"ר אגנס קלמארד, מזכ"לית אמנסטי, במסיבת עיתונאים. "במצב הנוכחי שבו אין התקדמות במצב זכויות האדם והקהילה הבין-לאומית לא פועלת - צריך לזעזע את המערכות", היא טוענת. "אי אפשר להמשיך בכיוון הקיים. אין התקדמות, אנשים מאבדים תקווה, הם הופכים לקיצוניים - וזה מסוכן".

דוח אמנסטי (צילום: Reuters)
הדוח שעורר סערה | צילום: Reuters

אבל הדוח עוסק גם בערביי ישראל, את מזהה מדיניות של הפרדה בין גזע לגזע בערי ישראל הגדולות כמו חיפה או יפו?

"לא פגשתי עד עכשיו פלסטיני אחד שיגיד לי שהחיים שלו כאן לא מושפעים מאפליה. יש לי מכר שהוא עורך דין, לא נותנים לו לעבור לשכונות היהודיות. גם הבדואים מושפעים מכך, יש דוגמאות רבות".

את יכולה לתת דוגמאות, למה את מתכוונת?

"יש הרבה דוגמאות שמבטאות אפרטהייד - הריסת בתים, פינוי הבדואים מהאדמות שלהם, מה שקורה בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים. לפלסטינים אין זכות שווה לבעלות על האדמות, האפרטהייד הופך לחלק מהמערכת, לחלק מהתהליכים של הממשלה".

הפעילות למיפוי המחבלים (צילום: דובר צהל, חדשות)
גם בתי מחבלים לטענת הדוח - אפרטהייד | צילום: דובר צהל, חדשות

האם את מודעת לכך שארגונים אנטישמיים יכולים להשתמש במידע שאתם מפרסמים למטרות הכפשה ושנאת יהודים?

"חשבנו על נושא האנטישמיות ושקלנו את העובדה שארגונים אנטישמיים עשויים להשתמש בטיעונים שלנו למטרות אנטישמיות. צוותים שלנו ברחבי העולם דואגים שלא ינצלו את המידע שאנו מפרסמים למטרות אלה. אנחנו לא יכולים להבטיח שלא יעשו זאת אבל ננקוט בכול צעד אפשרי כדי למנוע שימוש בדוח למטרות אנטישמיות. אנחנו מבקרים את הרשויות והפעילות של הממשלה הישראלית - לא מדברים על הקהילות או היהודים ברחבי העולם".

"ארגון רדיקלי שמהדהד תעמולה"

לאורך דוח המתפרס על 211 עמודים, ארגון "אמנסטי" מאשים את ישראל בפשעים נגד האנושות ובשליטה על הפלסטינים באמצעות אפרטהייד שמושתת על מדיניות של "הפרדה, נישול והדרה". הארגון טוען שממצאיו מתבססים על מחקר וניתוח משפטי המתארים כיבוש ישראלי של קרקע ורכוש פלסטינים, הרג לא חוקי, מעבר בכפייה של אנשים ושלילת אזרחות וזכויות.

הדוח עורר זעם רב בישראל, ומשרד החוץ האשים את הארגון "בשימוש בסטנדרטים כפולים ודמוניזציה על מנת לעשות דה-לגיטימציה לישראל". שר החוץ, יאיר לפיד, תקף גם הוא: "זה לא ארגון זכויות אדם, זה סתם עוד ארגון רדיקלי שמהדהד תעמולה מבלי לבדוק את העובדות ברצינות. במקום לחפש אחר האמת, אמנסטי מצטט שקרים שמפיצים ארגוני טרור. אמנסטי לא קורא לסוריה, שבה השלטון רצח חצי מיליון מאזרחיו, או למשטר האפל באירן 'מדינת אפרטהייד', רק לישראל".

משרד החוץ האמריקני פרסם הודעה קצרה: "ארה"ב דוחה בתוקף את הטענה שישראל נוקטת במדיניות אפרטהייד כלפי הפלסטינים". גם ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ביטל בבוז את הדוח: "מעוות בחוסר אחריות את החוק הבינלאומי, ומקדם רטוריקה מלאת שנאה ומזלזלת הקשורה לתופעות אנטישמיות עתיקות יומין, תוך התעלמות או הלבנת אלימות, טרור והסתה שבוצעו על ידי פלסטינים".

הליגה נגד השמצה גינתה את הדוח: "אנו מגנים את הדוח בחומרה ורואים בו כניסיון לעשות לישראל דמוניזציה ולערער על הלגיטימיות שלה כמדינה יהודית ודמוקרטית. בזמן שהשנאה נגד היהודים עולה, דוח מסוג זה לא רק שאינו מדויק, אלא גם חסר אחריות וסביר שיוביל לעלייה באנטישמיות ברחבי העולם. הדוח חורג מביקורת על מדיניותה ומעשיה של מדינת ישראל, ומגיע עד כדי תיאור עצם הקמתה כלא לגיטימי ולא מוסרי. הטענות של ארגון אמנסטי הבינלאומי על כך שפשעיה של ישראל החלו עוד בחטא של הקמתה ב-1948 משמשים להצגתה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית כבלתי לגיטימית מן היסוד".

ראש המרכז לאימפקט יהודי רוברט זינגר: "מדובר בדוח מוטה, שקרי ובעל השלכות מרחיקות לכת המסוכנות לעם היהודי. אנו רואים בדוח זה סוג חדש של אנטישמיות, שעשוי להוביל לא רק לעלייה בשיח השנאה אלא גם לעלייה במקרי האלימות כלפי הקהילות היהודיות בעולם. אנו מגנים בחריפות את הדוח ורואים בארגון המפרסם דוח מגמתי וחסר בסיס מסוג זה כארגון אנטי ישראלי ואנטישמי - פשוטו כמשמעו".