מנהיג הזרוע המדינית של חמאס מקשיח עמדות: אסמאעיל הנייה התייחס היום (שבת) לדיונים על עסקת חילופי שבויים עם ישראל. במהלך נאום הצהיר הנייה כי בידי חמאס יש "ארבעה אסירים" - ככל הנראה בהתייחסות לחיילים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. 

 

עדכון על מצב הנעדרים (צילום: חדשות)
הישאם אל סייד, אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו | צילום: חדשות

עוד הצהיר הנייה: "הם לעולם לא יראו אור יום עד שהאסירים שלנו יראו את אור השמש כאנשים חופשיים". הנייה הדגיש: "חמאס מתגאה בנוכחות הגדולה של גיבוריו ומנהיגיו בתוך הכלא של הכיבוש".

הנייה הבהיר כי נושא האסירים שנמצאים בידי ישראל הוא "עדיפות עליונה בראש סדר היום של חמאס וההתנגדות". את הדברים אמר במהלך נאום בוועידת "חלוצי ירושלים", שעוסקת גם בנושא האסירים והשהידים.

במהלך נאומו הנייה התרברב וסיפר כי חמאס ביצע את פעולת חטיפת החיילים הראשונה שנה לאחר הקמת הארגון. עוד שיבח את השהידים ש"עלו כדי להגן על אל-אקצא", ובהם פאדי אבו שחידם, שביצע את הפיגוע בעיר העתיקה בירושלים ורצח את הצעיר אלי קיי.

אלי קיי, הנרצח בפיגוע בעיר העתיקה (צילום: אור בן זריהן)
צילום: אור בן זריהן
המחבל רגע לפני הירי בירושלים
המחבל רגע לפני הירי בירושלים

בכיר בחמאס אישר בפני אל-מיאדין, ערוץ טלוויזיה המקורב לחזבאללה, כי ארגון חמאס סירב להצעות בין-לאומיות שנועדו להביא לשקט ארוך טווח - הצעות שהתקבלו לאחר מבצע "שומר החומות". לדבריו, "ברגע שהפסקת האש בעזה נכנסה לתוקף ב-21 במאי, ההצעות התחילו לרדת כמו גשם, מכל כיוון".

הבכיר סיפר: "הציעו לנו את הסרת המצור על עזה, שיקום, מתקני ציבור כולל נמל ונמל תעופה, בנית עיר תיירותית בגבול עם מצרים ואפשרויות תעסוקה לנוער הפלסטיני - כל אלו בתמורה לשקט. במילים אחרות, הם דרשו שנזנח את ההתנגדות, והתנועה תמיד סירבה להצעות כאלו".