פרסום ראשון: יחידה מיוחדת של חיל הנחתים האמריקני, Task Force 51, החלה היום (שלישי) בישראל אימון לפני הצבתה במפרץ הפרסי – וכהכנה לעימות אפשרי עם אירן. מדובר בכוח התערבות לתרחישים מורכבים, שמתאמן כעת לצד יחידות קומנדו ישראליות ואמור לתת מענה למצב שבו האירנים ינסו להשתלט על קונסוליה אמריקנית או על ספינה שמשייטת במרחב.

למרות שכבר התקיימו בעבר אימונים משותפים, זוהי הפעם הראשונה שכוח כזה מתאמן בצורה הזו בישראל. הנחתים הגיעו על גבי משחתת ויטוסו במסוקים לנגב ולאילת, שם יתאמנו בכמה מתארים: לוחמה בטרור, לוחמה בשטח בנוי, וכן אימונים בסיסיים והפעלת הכלים הייעודיים שלהם. בתחילת האימון בית הספר למקצועות החי"ר של צה"ל יהיה אמון על ההכשרה המשותפת, ובהמשך יצטרפו יחידות מיוחדות כמו הלוט"ר ומגלן.

יחידה 51 של חיל הנחתים האמריקני (צילום: Staff Sgt. Victor Mancilla)
חברי היחידה | צילום: Staff Sgt. Victor Mancilla
יחידה 51 של חיל הנחתים האמריקני (צילום: Staff Sgt. Victor Mancilla)
יחידה 51 של חיל הנחתים האמריקני שתגיע לאימון בישראל | צילום: Staff Sgt. Victor Mancilla

ההגעה של יחידה 51 היא תוצר של החיבור של ישראל לסנטקום, מטה פיקוד המרכז של הצבא האמריקני שאמון על מדינות המזרח התיכון, ובכלל זאת גם על המפרץ הפרסי. לטענת גורם המעורה בנושא, האימון שהחל היום הוא טקטי במהותו, ומדובר בסנונית ראשונה של הקשר בין הצבאות. התקווה היא שמכאן יתפתחו שיתופי פעולה נוספים והדוקים יותר.

מישראל ימשיכו הנחתים למפרץ הפרסי, במטרה לתת מענה להסלמה אפשרית מול אירן ולתרחישי קיצון שלפיהם ינסו האירנים להשתלט על ספינה אמריקנית, או יותר חמור – על נציגות דיפלומטית. האימון המשותף, שבו ייקחו חלק גם חיל הים ושייטת 13, נועד גם להפגין כוח מול טהרן ולהרתיע אותה, וכן להציג את רמת שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב. ליווי המפציץ האמריקני שחלף השבוע מעל ישראל הוא עדות נוספת לכך.