שר הביטחון בני גנץ צפוי להיפגש בשבוע הבא עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, במוקטעה שברמאללה. לפגישה צפוי להתלוות השר לשיתוף פעולה אזורי ממרצ, עיסאווי פריג', שגם חשף את דבר הפגישה הערב (חמישי). הפגישה של גנץ ואבו מאזן, השנייה הפומבית מאז שהוקמה הממשלה, מגיעה כשברקע גל הפיגועים הנוכחי, בעיקר במזרח ירושלים. 

מטרת הפגישה הנוכחית היא לחזק את אבו מאזן ואת הרשות הפלסטינית, על מנת שחמאס לא יתחזק בגדה. על השולחן יעלו כמה הצעות לשיתוף פעולה ביטחוני וכלכלי שאמורות לסייע לרשות בתפעול השוטף. 

החשודה בביצוע פיגוע דקירה בירושלים
החשודה בביצוע הפיגוע בשייח' ג'ראח

השר פריג' ציין היום כי המצב ברשות הפלסטינית "על סף התמוטטות". לדבריו, "הלך הרוח ברשות מחלחל עד לאזרחים. היא שולטת בשטח באמצעות 200 אלף משכורות, ואין לה את היכולת לשלם את זה אז היא משלמת חצאי משכורות ככה שאין לה שליטה ברחוב". לדבריו, זה מה שמסביר את גל הטרור הנוכחי שבו צעירים יוצאים לדקור. 

"לרשות יש השפעה גם על תושבי מזרח ירושלים. זה משפיע על הוויב, על האטמוספירה", הוסיף. 

גל טרור
שישה פיגועים בשלושה שבועות

נזכיר כי גנץ ואבו מאזן נועדו ברמאללה באוגוסט האחרון - פגישה פומבית ראשונה מאז 2010. בין יתר הדברים שעליהם הוסכם אז: הסדרת מעמד הומניטרי של אלפים והלוואה של חצי מיליארד שקלים.

מחמוד עבאס, אבו מאזן, הרשות הפלסטינית (צילום: רויטרס)
אבו מאזן. "המצב ברשות על סף קריסה" | צילום: רויטרס

פגישתו הקודמת של גנץ עם יו"ר הרשות הפלסטינית מוסגרה כחלק מהמדיניות החדשה של הממשלה לעומת קודמתה: חיזוק הרשות הפלסטינית והחלשת חמאס. שר הביטחון סיפר שאמר לאבו מאזן "לא אנחנו ולא הפלסטינים הולכים לשום מקום מחר בבוקר", ולכן הגיע לפגישה, כדי לבנות אמון ולשמור על האינטרסים של מדינת ישראל והקשרים עם הרשות הפלסטינית.