משרד הביטחון הודיע היום (שני) כי שלב הביצוע של תוכנית "מגן הצפון" למיגון היישובים צמודי הגדר יצא לדרך. במנהלת "מגן הצפון" של אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון הכריזו כי כפר יובל שבאצבע הגליל יהיה היישוב הראשון שימוגן. האגף החל הבוקר את בבניית הממ"ד הראשון במקום - בשיתוף עם פיקוד העורף. סך הכול צפויים להיבנות בכפר יובל 65 ממ"דים - בכל בתי היישוב שאין בהם מרחב מוגן.

"לאחר שנים של עיכוב, אנחנו מתחילים היום במהלך לאומי וביטחוני ראשון במעלה של מיגון הצפון - מול האיומים הקיימים במרחב", מסר שר הביטחון בני גנץ לרגל צאתו לדרך של שלב הביצוע. "מדינת ישראל צריכה עורף חזק וחוסן אזרחי כדי לעמוד ביעדיה המבצעים, ואת הצורך הזה אנחנו מתחילים לקדם היום".

תוכנית "מגן הצפון"  (צילום: דוברות משרד הביטחון)
תוכנית "מגן הצפון" | צילום: דוברות משרד הביטחון

בהמשך הודה לשר האוצר ליברמן על שהבין את הצורך הביטחוני בתקצוב התוכנית וכן שיבח את גורמי המקצוע במשרד הביטחון ובצה"ל שקידמו אותה במהירות וביעילות. "תכנית מגן הצפון כוללת מיגון 21 ישובים צמודי גדר", הדגיש. לדבריו, בשבועות הקרובים אגף ההנדסה והבינוי צפוי להשלים את בניית מכרזיה המיגון בארבעה ישובים נוספים: מטולה, שלומי, שתולה ומרגליות.

שלב הביצוע יוצא לדרך יממה בלבד לאחר תחילת תרגיל העורף הלאומי, שנועד לבחון את היערכות המדינה לכמה תרחישים ביטחוניים, בהם: עומס על בתי חולים באזור הצפון ופינוי פצועים באמצעות רכבים ומסוקים. בתרגיל כולל גם שיתוף פעולה של כלל כוחות הביטחון וההצלה, בהם: רשות החירום הלאומית, פיקוד העורף, משטרת ישראל, כוחות הכבאות וההצלה ומגן דוד אדום.