אלימות המתנחלים בשטחים: גורמי ביטחון אמרו הבוקר (ראשון) כי יש עלייה דרמטית באירועים האלימים בחיכוך בין מתנחלים לבין פלסטינים. "המסיק העונה הזאת אלים מאוד, התנהגות מגעילה של מתנחלים - צריך תגבור של כוחות משטרה ומג"ב", סיפרו ל-N12.

הגורמים התייחסו בין השאר למאחז גבעת רונן, בו תועד אתמול עימות בין מתנחלים לפלסטינים, בו ניתן לראות לוחמי צה"ל העומדים סמוך לאירוע ולא מתערבים. "זה מאחז אלים שמשפיע לרעה על כל המרחב", הסבירו. "מצד שני, גם בכפר בורין יש תושבים שעושים הרבה מאוד פרובוקציות שמביאות לעימות הדדי. במקרה אתמול פלסטינים עלו לגבעת רונן, ניסו להצית שטח ואז המתנחלים ירדו אליהם ונפתחו עימותים".

לדבריהם, מפקד פלוגה שנאלץ להתמודד עם עוד אירוע - שלח כוח ראשון של שישה חיילים שעסקו בהגנת היישוב. הם נתקלו בעשרות מתנחלים ופלסטינים. "לא נכון היה להשתמש בנשק חם כלפי אף אחד מהצדדים. ניסו לעצור את זה ולא הצליחו, ורק כשהגיע כוח תגבור הצליחו לעצור את העימות שהתפתח", טענו.

במערכת הביטחון לא יודעים להסביר בדיוק למה, אבל עונת המסיק השנה אלימה במיוחד. אמנם מסבירים לכל הלוחמים שאין לעמוד מנגד אם יש פשע שמתבצע, ושמותר להם לעכב אדם ולהזמין משטרה. הבעיה עם חיילים שהם לא מיומנים בפעולות שיטור ומתקשים להתמודד עם פורעים יהודים או ערבים. "היו מקרים שבוצעו טעויות, ולפעמים חיילים סלחנים כלפי יהודים", מודים הגורמים. "נראה שלמשטרה לא תמיד אכפת או חשוב, אחרת היו מבאים יותר יחידות יס"מ כדי לסייע. זה אזור מוכה פשיעה".

הגורמים אמרו כי גם הנהגת המתנחלים מעורבת בסוגיית האלימות הגואה, אך טוענים כי הם לא עושים מספיק. "בכירים בהתנחלויות כבר העבירו שמות של פורעים יהודים בעצמם, אבל בסוף מדובר על 100 משפחות קיצוניות מתוך כל המתיישבים. היו מקרים שמתנחלים אמרו לגורמי ביטחון ישראלים שאם רוצים שירגיעו את השטח - אז כדאי שיעלימו עין מדברים אחרים. בתוך הקיצוניים אין מי שירגיע", אמרו במערכת הביטחון.

מוחמד דעדס, בן 13
מוחמד דעדס בן ה-13 שנהרג מאש צה"ל

לגבי מוחמד דעדס, בן ה-13 שנורה למוות מאש צה"ל ליד אלון מורה ביום שישי, במערכת הביטחון אומרים שהעניין בחקירה. לדבריהם, פלסטינים דרדרו סלעים לעבר החיילים, שהרגישו סכנת חיים וירו גם אש חיה.

כמו כן, בתיעוד קשה מכפר סוסיא, נראתה אתמול קבוצת מתנחלים שהסתובבה בין בתי הכפר הפלסטיני סוסיא ואף נכנסה לגן משחקים. הם הסתובבו בין בתי הכפר, חלקם עם כלבים, ובשלב מסוים נכנסו לגן - מול עיניהם של חיילי צה"ל. לפי דיווחים, במשך כשעה שלמה הם שהו בגן המשחקים ורק לאחר מכן התרצו ועזבו את המקום.

מארגון תג מאיר נמסר: מי מפריע לכוחות הביטחון ה"מודאגים" מהתנהגות מגעילה של מתנחלים לעצור את הטרור היהודי שפועל כמעט ללא הפרעה 10 שנים? גורמים בכירים במערכת הביטחון אינם פרשנים צבאיים ולכן מצופה מהם לפעול לעצירת הטרור היהודי המאיים על חוסנה וביטחונה של מדינת ישראל.