שעות לאחר פיגוע הדריסה סמוך למחסום קלנדיה שבו נפצע קשה לוחם משמר הגבול, בתקשורת הפלסטינית דווח הבוקר (חמישי) כי המחבל שביצע את הפיגוע הוא סלאח נזאל, תושב קלקיליה בן 22. מחקירתו בשב"כ עלה כי נזאל תכנן את הפיגוע זמן רב וניסה לבצעו במשך שלושה ימים עד שהלילה הגיע עם רכבו סמוך למחסום קלנדיה, דהר לעבר לוחמי מג"ב שפעלו במקום - ופגע באחד מהם. הלוחם שנפצע פונה לבית החולים שערי צדק בהכרה מלאה עם חבלות בראש ובבטן. מבית החולים נמסר כי מצבו מוגדר קשה לאחר שמוקדם יותר במד"א הגדירו את מצבו כבינוני.

בסרטון שהופץ בשעות באחרונות ברשתות הפלסטיניות נראה המחבל עומד ליד עמדה צבאית, שורף דגל ישראל וקורא: "אני אשרוף אותו מול העיניים שלך ולא פוחד מהנשק שלך. אם אתה רוצה להרוג אותי, תהרוג אותי. אני אהיה שהיד. העם הפלסטיני אוהב את השהידים. אנחנו עם של גיבורים".

סאלח נאזל, המחבל שביצע את הפיגוע במחסום קלנדיה
סאלח נאזל, המחבל שביצע את הפיגוע במחסום קלנדיה
פיגוע דריסה סמוך למחסום קלנדיה (צילום: דוברות המשטרה)
מחסום קלנדיה, הלילה | צילום: דוברות המשטרה

כוח מג"ב שפעל הלילה באזור כיכר המושבעים בקלנדיה שהה בזירה במסגרת פעילות לשינוע מבנים לא חוקיים. המחבל נהג ברכבו סמוך למקום, האיץ, דרס את הלוחם, צעיר כבן 20, וגרם לפציעתו. הלוחמים ביצעו ירי חי לכיוון הרכב של המחבל - שנלכד לאחר שפגע בקיר. המחבל הועבר לחקירת שב"כ לאחר תחקור ראשוני ובהמשך פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם במצב קשה, עם חבלת ראש ובהכרה מלאה.

בשעות הלילה קיים מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, הערכת מצב בסמוך לזירת הפיגוע, שבסיומה אמר למפקדים: "הפיגוע הזה מהווה תזכורת נוספת לאיומים הקיימים בכל פעילות מבצעית ובכל תא שטח שבו אנו פועלים. הדריכות המבצעית והתגובה המהירה והנחושה שלנו היא המפתח לנטרל כל איום באופן מיידי ולמנוע פגיעה בחיי אדם".

מפקד מחוז ירושלים שיבח את התנהלות הכוחות וציין: "גם במקרה הזה, התגובה המהירה והפריסה המבצעית של הלוחמים בשטח מנעה פגיעה בלוחמים נוספים והובילה לסיום מהיר של האירוע ולנטרול המחבל. עלינו להמשיך לפעול בנחישות מול כל ניסיון לפגוע בכוחותינו או בחייהם של אזרחי ישראל".

כוחות מג"ב בזירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע | צילום: דוברות המשטרה
חוקרי המשטרה בזירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
חוקרי המשטרה בזירת הפיגוע | צילום: דוברות המשטרה
פיגוע דריסה סמוך למחסום קלנדיה (צילום: דוברות המשטרה)
חוקרי המשטרה בזירת הפיגוע | צילום: דוברות המשטרה
פיגוע דריסה סמוך למחסום קלנדיה (צילום: דוברות המשטרה)
זירת הפיגוע במחסום קלנדיה | צילום: דוברות המשטרה

סגן מפקד משמר הגבול, תת-ניצב בריק יצחק, אמר ללוחמים: "פעלתם כפי שמצופה ממכם. מיד שזיהיתם כי מדובר בפיגוע דריסה הגבתם בצורה מקצועית ונחושה תוך חתירה למגע שהביאה בסופו של דבר לעצירת הרכב ולתפיסתו של המחבל".

חובשת בכירה במד"א יפית בן שמשון ופרמדיק מד"א אביאל דיין שטיפלו בלוחם הפצוע בזירה, סיפרו: "חברנו לכוח המשטרה במחסום, שם ראינו צעיר כבן 20 על הכביש. חבריו העניקו לו טיפול וחבשו אותו. הוא היה בהכרה מלאה וסבל מחבלות בראש ובבטן. הענקנו לו טיפול רפואי מהיר בשטח ופינינו אותו בדחיפות לבית החולים".