חיל האוויר הישראלי חזר להתאמן לאפשרות של תקיפת מתקני הגרעין באירן – כך פורסם הערב (חמישי) במהדורה המרכזית. לאחר למעלה משנתיים שצה"ל לא עסק בכך - הרמטכ"ל הנחה לתקצב את המהלך.

העיתוי לצעד אינו מקרי, והוא מגיע על רקע המאמצים של ארצות הברית להחזיר את האירנים לשולחן המשא ומתן. בישראל, ואולי גם בארה"ב, התגבשה הבנה שחייבים להכין תוכנית גיבוי צבאית למקרה של כישלון האפיק המדיני - ושיהיה קשה מאוד לשכנע את האירנים לנהל מגעים בנושא ללא אופציה אמיתית, אפקטיבית ומבצעית שכזו.

היכולת הזו נשחקה מאוד בשנתיים האחרונות סביב היציאה של האמריקנים מהסכם הגרעין עם אירן. הרמטכ"ל הנחה כעת לא רק להגביר את יכולת האיסוף המודיעיני ולבנות תוכניות מבצעיות עדכניות, אלא גם הורה לחיל האוויר על בסיס התוכניות האלה להתחיל להתאמן ולהחזיר את הכשירות הזו באופן סדור ומדורג, וזה יקרה לאורך כל התקופה הקרובה. בדיון שהתקיים בלשכתו בימים האחרונים הוא תקצב את ההנחיה הזו ובשנה הקרובה הצבא וגם חיל האוויר יעסקו בכך באינטנסיביות גדולה מאוד.

מאותתים לאירן: התמונות שפרסם צבא ארה"ב מהניסוי בפצצות חודרות בונקר
מאותתים לאירן: התמונות שפרסם צבא ארה"ב מהניסוי בפצצות חודרות בונקר

5 מיליארד שקלים יוסטו לבניית יכולת התקיפה 

ביום שני דווח במהדורה המרכזית כי ישראל אישרה את חבילת התקציב לבניית יכולת של תקיפת מתקני הגרעין האירניים, המחיר של בניית היכולת עומד על לא פחות מ-5 מיליארד שקלים. במקביל: חיל האוויר האמריקני פרסם תמונות מניסוי בפצצות חודרות בונקרים שאמורות לדחוק באירנים לשוב לשולחן המו"מ.

5 מיליארד השקלים שיממנו את את הפרויקט הישראלי לבניית היכולות יורכבו מ-3 מיליארד שקלים בתקציב הנוכחי ועוד 2 מיליארד שקלים בתקציב הבא. התקציב כולל גם מימון כלי טיס מסוגים שונים, גם איסוף מודיעין כמו למשל לוויינים, וגם חימוש ייעודי וייחודי שאמור לאפשר את התקיפה הזו.

בתוך כך, חיל האוויר האמריקני פרסם לפני ימים אחדים תמונות מניסוי שערך וקשור קשר הדוק למה שמתחולל כאן. הניסוי נערך על פצצה חודרת בונקרים חדשה. אותו ניסוי מתבסס על ניסיון שנצבר בישראל מתקיפת המטרו של חמאס במהלך מבצע "שומר החומות".

מאותתים לאירן: התמונות שפרסם צבא ארה"ב מהניסוי בפצצות חודרות בונקר
הפצצות חודרות הבונקר שפרסם הצבא האמריקני

הלקחים שעלו מתקיפות חיל האוויר במבצע שומר החומות יושמו בניסויים הללו של חיל האוויר האמריקני. באמצעות פרסום התמונות, בארה"ב מנסים לאותת לאירנים לחזור למשא מתן, במה שנראה כמו מו"מ על חזרה למו"מ. נראה שישראל וארה"ב מבינות שרק יכולת מבצעית אמיתית יכולה אולי לעשות את ההבדל ולדחוק את האירנים לפינה.