טהרן קרובה מאי פעם לפצצה גרעינית - ובישראל מודאגים: בזמן שממשל ביידן מפגין גישה סלחנית כלפי האירנים ומקווה לשוב עמם לשולחן המשא ומתן, דוח מודיעין בריטי שנחשף ושאת פרטיו הבאנו אמש (שישי) ב"אולפן שישי", מגלה כמה טהרן קרובה ליכולת להרכיב פצצה גרעינית. הנתונים שעולים ממנו, והיו חשופים עד כה רק לגורמים בכירים מאוד בגורמי ביון במערב, מדאיגים מאוד את ישראל. 

בדוח מפורטת למעשה תמונת המצב הנוכחית של פרויקט הגרעין האירני, ולפיה: אירן מפרה הסכמים ומשדרגת דרמטית את יכולותיה הגרעיניות. נקודה משמעותית ומדאיגה במיוחד שעולה מהדוח היא שלאירן יש מספיק אורניום מועשר כדי להרכיב פצצה בתוך חודש - אם תחפוץ בכך. 

עוד עולה כי אירן צברה ידע בפיתוח צנטריפוגות מתקדמות, מה ששיפר באופן משמעותי את יכולת העשרת האורניום שלה. הדבר התאפשר בין היתר לאחר שאירן עצרה את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כבר לפני 9 חודשים - ולאורך כל התקופה הארוכה הזו אין כל פיקוח על מתקני הגרעין במדינה. 

בכיר ישראלי שבקיא בנעשה במשא ומתן בין המעצמות לאירן אומר שהאסטרטגיה האירנית היא מריחת זמן. בטהרן צברו ידע יקר מפז ולכן ההסכמים שנחתמו עימם הפכו לריקים מתוכן. מה שעדיין אין לאירנים הוא את היכולת להרכיב פצצה על טיל בליסטי - וזה דבר שייקח להם עוד כשנתיים. לדברי אותו בכיר, ישראל חייבת שתהיה לה "יכולת תקיפה משמעותית ואפקטיבית".

שר הביטחון בני גנץ צפוי לצאת בקרוב לוושינגטון כדי לדון עם האמריקנים בדיוק בעניין הזה, ואילו הנשיא הרצוג שוחח בשבוע שעבר בנושא בפגישתו עם ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון בלונדון. בישראל מאוד מוטרדים מהגישה האמריקנית הסלחנית כלפי האירנים - ומנסים ללחוץ עליהם ועל האירופאים. בירושלים טוענים שעקב ההפרות הבוטות של האירנים - זה בדיוק הזמן להטיל עליהם את הסנקציות המחמירות ביותר. 

נשיא ארה"ב ביידן והמנהיג העליון של אירן חמינאי (עיבוד: רויטרס)
בישראל מוטרדים מהגישה הסלחנית של וושינגטון כלפי אירן | עיבוד: רויטרס