פעילה בארגון פלסטיני הורשעה היום (רביעי) בגיוס כספים עבור ארגון הטרור החזית העממית במסווה של פעילות למען זכויות אדם. בעקבות ההרשעה בבית המשפט הצבאי ביו"ש, פרסמו שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד הודעה משותפת שקובעת כי "ההרשעה מוכיחה שארגון החזית העממית מפעיל רשת ארגונים 'הומניטריים' במטרה לגייס כספים לטרור".

הפעילה שהורשעה במסגרת הסדר טיעון, חואנה רואיז רשמאווי, הודתה בכך שהיא שימשה כמגייסת כספים עבור ארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין, וכי ארגון איחוד ועדות הבריאות שבמסגרתו פעלה, הוא אחת מהזרועות האזרחיות של אותו ארגון טרור. זאת לצד הארגונים א-דמיר, חברת ביסאן, אל-חק, DCIP, איחוד ועדות האישה הפלסטינית וועדות החקלאות.

על פי הודאתה, במהלך השנים האחרונות פעלה הנאשמת לגיוס כספים בסך מליוני שקלים ממדינות אירופה לארגון איחוד ועדות הבריאות, שפעל מטעם החזית העממית לשחרור פלסטין. חלק מהכספים הועבר למימון פעילות של החזית העממית, תוך זיוף מסמכים, הונאה ומירמה של התורמים בדבר השימוש שייעשה בכספי התרומות.

"הנאשמת פעלה למרות שחשדה כי היא פועלת מטעם החזית העממית, ואף המשיכה בפועלה גם לאחר שנודע לה כי מנהל הכספים של הארגון מימן פיגוע טרור נגד מדינת ישראל בזמן כהונתו", נכתב בהרשעת בית הדין. ארגון איחוד ועדות הבריאות הוכרז כהתאחדות בלתי חוקית בישראל לפני מספר שנים והוכרז כהתאחדות בלתי חוקית ביו"ש בשנה שעברה.

בני גנץ ויאיר לפיד חשפו את מי שעומד מתקפת הטרור  (צילום: דוברות משרד החוץ)
"למנוע מארגוני טרור לפעול במעטה אזרחי". שר הביטחון גנץ ושר החוץ לפיד | צילום: דוברות משרד החוץ

"מדינת ישראל ומערכת הביטחון מכבדות זכויות אדם, ומכבדות את פעילותם של ארגוני זכויות אדם שיש להם תפקיד חשוב בחברה דמוקרטית", מסר שר הביטחון גנץ. "הלבנת טרור בכסות של פעילות למען זכויות אדם היא חטא כפול – היא גם מתדלקת את הטרור, וגם פוגעת בארגונים שעושים עבודה חשובה".

שר החוץ לפיד קרא לקהיליה הבינלאומית לפעול יחד עם ישראל "כדי למנוע מארגוני טרור לפעול במעטה אזרחי, ולמנוע מכספי סיוע מלהגיע לידי ארגוני טרור שמטרתם לרצוח יהודים, נוצרים, להט"בים, ומוסלמים מתונים". הוא הוסיף כי "ההודאה באשמה היא הוכחה נוספת לכך שארגון טרור ציני ורצחני הקים רשת של שקר והונאה שמשתמשת בהסוואה של 'ארגונים הומניטריים' ו'ארגוני זכויות אדם' כצינור להזרמת כספי טרור תוך הטעיה מכוונת של תורמים ומדינות".

מחבלי החזית העממית שנעצרו ביו"ש (צילום: דובר צה"ל)
"ההרשעה מוכיחה את הקשר". מעצר פעילי טרור של החזית העממית | צילום: דובר צה"ל

ההכרזה על ששת ארגוני זכויות האדם הפלסטיניים כארגוני טרור גרר ביקורת בעולם, בין היתר מצד האו"ם, האיחוד האירופי וארגונים בינלאומיים לזכויות אדם. ארה"ב ביקשה מישראל הבהרות בעניין, ודובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס אמר כי "אנחנו חושבים שכבוד לזכויות אדם זה עיקרון חשוב". גורם מדיני-בטחוני בכיר הבהיר בעקבות זאת כי ההכרזה תואמה לפני שיצאה אל הפועל בין כל הגופים הנוגעים בדבר.

אותו גורם ציין כי חומרים מודיעיניים הקשורים לאותם ארגונים מוכיחים קשר ישיר של הארגונים ואנשים מטעמם לארגון החזית העממית, וכי הם הועברו ושותפו עם האמריקנים לפני קבלת ההחלטה. הגורם הוסיף כי קיים במערכת הביטחון תיק מודיעין כבד מאוד לגבי ששת הארגונים, שבו קיימות ראיות חד משמעיות הכוללות סרטים, תמונות, קבלות להעברות כספים ועוד.