התגובה הישראלית לא איחרה לבוא: לאחר שארה"ב דרשה מישראל הבהרות בנוגע להכרזה על שישה ארגונים אזרחיים בגדה כארגוני טרור, הבהיר גורם ביטחוני היום (שבת) כי הממשל האמריקני עודכן מבעוד מועד לגבי הכוונה להכריז עליהם. יתרה מזאת סיפר אותו גורם כי ארה"ב קיבלה מידע מודיעיני בנושא.

"ששת מוסדות החזית העממית המדוברים פועלים כרשת מאורגנת תחת דירקטיבת ההנהגה של ארגון החזית העממית, שפועל והיה מעורב בפיגועי טרור", אמר הגורם הביטחוני הישראלי. "במסגרת חקירת שב"כ בין מרץ למאי 2021, נחשפו פרטים רבים על אופן גיוס הכספים של הארגונים והשימוש בהם לסיוע לצורכי הארגון".

הגורם טען כי במסגרת החקירה ומידע נוסף שהצטבר תועדו ישיבות רבות של בכירי החזית העממית, לרבות של פעילי טרור, באותם ארגונים שזוהו מהחברה האזרחית. הוא סיפר על ההתנהלות הפנים-ארגונית: "פעילי טרור רבים, בהם מורשעים בטרור, הועסקו על ידי הארגונים בשכר, והארגונים זייפו מסמכים לצורך גיוס תרומות והמשך הפעלתם כחלק מפעילויות שלא התקיימו".

מחבלי החזית העממית שנעצרו ביו"ש (צילום: דובר צה"ל)
פעילי החזית העממית במעצר. "רשת הארגונים - עורק החיים של החזית" | צילום: דובר צה"ל

עוד הוא מוסיף כי במסגרת פעילות הארגונים החברים שבהם מגויסים לזרוע הצבאית של החזית העממית. בתוך כך, הארגונים מהווים "עורק החיים" כלשונו של החזית העממית לגיוס כספים ופעילים ואף מלבינים כספים לטובת החזית. כך גם מאשש אחד הנחקרים בנושא שלקח חלק בארגון: "המוסדות המשתייכים לחזית העממית קשורים זה לזה ומהווים עורק החיים של הארגון מבחינה כלכלית וארגונית, כלומר בהלבנת כספים ומימון פעילות החזית".

מיהם אותם ארגונים?

בין פעילות ששת המוסדות ניתן למצוא את "ועדת החקלאות". האחראים על הוועדה מטעם החזית העממית עד למעצרם היו עא-ראזק פראג' וסאמר ערביד, שניהם חברים בזרוע הצבעית שהוציאה לפועל פיגועי טרור לרבות הפיגוע שבו נרצחה רנה שנרב ז"ל. המוסד שותף לפרויקטים של החזית העממית כמו פרויקט כנעאן, המוקדש לחיזוק ערוצי ההשתתפות הפוליטיים והחברתיים של הפלסטינים ממזרח ירושלים, ומעורב ברכש נכסים שאמורים להניב הון לשימוש החזית העממית.

על מרכז ביסאן היה אחראי עד מעצרו אתעראף רימאוי, חבר בתשתית הצבאית שביצעה פיגועי טרור לרבות הרצח של שנרב. במשרדי מוסד זה התקיימו פגישות של פעילים צבאיים מטעם החזית העממית. מוסד אלצ'מר, שהוקם על ידי בכירי החזית במטרה לטפל באסירים הביטחוניים ובבני משפחותיהם, נועד להעביר מסר לפעילים כי הארגון לא זונח את מי שביצעו פעולות נגד ישראל. אותו ארגון העביר למעשה מסרים והנחיות מטעם החזית העממית לאסירים שבכלא ומשרדיו שימשו לפעילות ומפגשים עם בכירי החזית העממית.