פגישתם של שר הביטחון בני גנץ ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מוקדם יותר השבוע גררה ביקורת מצד גורמים בממשלה, אך אמש (שישי) פרסמנו ב"אולפן שישי" על אחד מפירות התיאום הביטחוני עם הפלסטינים, שעמד במוקד "פסגת ראש העין" - בשיחה סגורה, סיפר לאחרונה הרמטכ"ל אביב כוכבי שישראל עמדה לצאת למבצע גדול בג'נין, מוקד טרור בשטחים. עם זאת, בזכות לחץ שהפעילה ישראל על הרשות הפלסטינית, מנגנוני הביטחון שלה הם אלו שנכנסו לסמטאות הצרות בג'נין ופעלו נגד גורמי הטרור שם.

לפני כשלושה חודשים פרסמנו שצה"ל השלים את גיבושן של תוכניות מבצעיות לקראת פעולה נרחבת בג'נין, שבשנים האחרונות קנתה את מעמדה כבירת הטרור של יהודה ושומרון. מעמדה התחזק במיוחד אחרי בריחת האסירים מכלא גלבוע, והחמושים במחנה נערכו לקבלתם ולהתמודדות עם כוחות צה"ל שייכנסו למחנה הפליטים בעיר.

לאחרונה הרמטכ"ל אביב כוכבי אישר בשיחה סגורה שישראל אכן עמדה לפעול נגד קיני הטרור שבג'נין, אך חשף שהסיבה שישראל לא פעלה בסוף הייתה הלחץ שהופעל על הרשות הפלסטינית. לדבריו, ישראל דירבנה את מנגנוני הביטחון של הרשות, שעימם מתקיים תיאום ביטחוני שוטף, והם לבסוף אלו שנכנסו לג'נין ופעלו נגד ארגוני הטרור שם. הם תפסו אמצעי לחימה ועצרו פעילים רבים.

מבחינת ישראל, הסיפור הזה מבליט את החשיבות שבשימור התיאום הביטחוני עם הפלסטינים. זה היה הנושא המרכזי שבו עסקו גנץ ואבו מאזן, לראות איך ניתן לעבוד יחד. המטרה היא להרגיע את השטח, במיוחד לנוכח רמות האלימות הגואות בשטחים. לראייה, רק הבוקר מחבל ניסה לדקור חיילים ונוטרל. בישראל מקווים שהפגישה תסייע להוריד את גובה הלהבות.