לא רק הפגישה של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בביתו של שר הביטחון גנץ בראש העין מעוררת עניין, אמש (רביעי) נחשפו גם סוגיות נוספות שעלו בשיחה והן לא פחות מסקרנות מעצם קיום הפגישה. המחוות הישראליות אומנם היו כלכליות בעיקרן, ועבאס יודע שבנט לא יילך למהלך מדיני בממשלה הזאת, אבל השניים דנו גם על סוגיות ביטחוניות בגדה. 

אבו מאזן ציין בפני גנץ שגם "אם יוצמד לרקתו אקדח" הוא "יעשה הכל כדי למנוע אינתיפאדה והסלמה בשטחים". מדובר באמירה מסקרנת אם כי היא נאמנה לקו שלו ושל מנגנוני הביטחון הפלסטיניים זה שנים. 

מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית‎ (צילום: רויטרס, חדשות)
מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. "רוצים יותר חופש פעולה" | צילום: רויטרס, חדשות

אבו מאזן מדגיש בדבריו שהוא מודאג מהסלמה בגזרת חומש ומהפשיעה הלאומנית של המתנחלים שם, ומודה שהוא חשש מפני התלקחות בתקופה האחרונה. גנץ מנגד משיב לו שהכול התחיל בפיגוע בחומש, וזה מה שיכול היה לדרדר את האלימות. 

אבו מאזן ציין שהוא מודאג מפני הפעילות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי בגדה, בעיקר במחנה הפליטים ג'נין, והוא ביקש מגנץ שצה"ל יאפשר למנגנוני הביטחון לפעול בחופשיות רבה יותר בשטחים ויצמצם את פעילותו בגדה. 

בני גנץ אבו מאזן  (צילום: N12)
גנץ ואבו מאזן ברקע ביתו של שר הביטחון | צילום: N12

נזכיר כי בין המחוות שהעניקה ישראל לאבו מאזן נמצאות הקדמת תשלומי המסים לרשות בגובה מאה מיליון שקלים; תוספת של אישורי כניסה עבור 600 אנשי עסקים פלסטינים; אפשרות כניסה לארץ לעוד 500 ועדכון במרשם האוכלוסין של 6,000 פלסטינים חסרי מעמד. 

גנץ הבהיר אתמול בתדרוך לכתבים כי "ככל שהרשות הפלסטינית תהיה חזקה יותר, החמאס תהיה חלשה יותר, וככל שתהיה לה יותר משילות, יהיה יותר ביטחון ואנחנו נצטרך לפעול פחות".

פגישתו הרשמית של גנץ עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מהלך שלא נעשה מאז שנת 2010, היא חלק מהמדיניות החדשה של הממשלה לעומת קודמתה: חיזוק הרשות הפלסטינית והחלשת חמאס. שר הביטחון סיפר שאמר לאבו מאזן "לא אנחנו ולא הפלסטינים הולכים לשום מקום מחר בבוקר", ולכן הגיע לפגישה, כדי לבנות אמון ולשמור על האינטרסים של מדינת ישראל והקשרים עם הרשות הפלסטינית.