תרגיל ראשון מסוגו: חילות הים של ישראל וארצות הברית וכלי שיט מאיחוד האמירויות ובחריין קיימו היום (חמישי) תרגיל ראשון מסוגו בים האדום במטרה לתרגל לוחמה בטרור בחזית הים. הרקע לתרגיל הוא האיום שמטילה אירן גם על המרחב הימי, כפי שנוכחנו לגלות בתקופה האחרונה בשורה של תקיפות כלי שיט מערביים במפרץ הפרסי ובים הערבי. התרגיל שהחלה יום הוא גם מענה לתרגיל הגדול שערכה אירן במרחב הימי השבוע - ומהווה "העברת מסר" שיש מי שיפעל מולם. 

תרגיל חיל הים בים האדום
תרגיל חיל הים בים האדום

"אל מול האיום האירני של התבססות בתימן, בעירק ובמזרח סוריה, יש גם התבססות ימית - וגם מולה צריך לפעול", מסר גורם בכיר בחיל הים. "בין היתר הכוונה היא לפעול נגד הקמת בסיסי מל"טים מתאבדים שיכולים לאיים על השיוט בים. אנחנו נדרשים להרחיק את האיום הזה מהים האדום כדי שלא יפגע בחופש השיט ושלא יהיה טרור ימי במרחב". 

תרגיל חיל הים בים האדום
כלי שיט בים האדום במהלך התרגיל

 

לדברי הגורם, מדובר בתרגיל שהוא חלק מתוכנית עבודה לבניית יכולת משותפת לישראל ולארצות הברית: "אנחנו משתפים פעולה עם הצי החמישי כדי לתרגל את חופש התנועה בים האדום. יחד איתנו, שותפות לכך גם איחוד האמירויות ובחריין. יש החלפת ידע בינינו לבין איחוד האמירויות ובחריין בנושאי טרור ימי ודרכי ההתמודדות עמו. זה מגדיל את טווח הפעולה של זרוע הים". 

תרגיל חיל הים בים האדום
כלי שיט מ-4 המדינות תרגלו יחד לראשונה

במסגרת התרגיל המשותף לארבע המדינות, ישהו כלי השיט מספר ימים בים ויתרגלו יחד מצבים שונים במפרץ עקבה. זו הפעם הראשונה שכלי שיט של האמירותים והבחריינים מתאמנים לצד כלי שיט של חיל הים וכלי שיט אמריקניים. מדינות נוספות שנמצאות תחת איום המל"טים המתאבדים מביעות עניין בשיתוף הפעולה הזה. תרגילים נוספים כאלה ייערכו בחודשים הבאים.