הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס היום (חמישי) לראשונה לפרשת סא"ל דן שרוני, הקצין שתיעד עשרות חיילות בסתר במצבים אינטימיים, והצהיר כי יפעל להדחתו מצה"ל. "כל פגיעה פיזית או מילולית היא חרפה, ולא נקבל שום פגיעה ישירה או עקיפה בגברים ובנשים כאחד", ציין כוכבי באיגרת לציון יום המאבק באלימות כלפי נשים. "זוהי התנהגות פסולה וחמורה שאנו מגנים ומוקיעים, ועל כן, במקביל להליך הפלילי ולמיצוי הדין עמו, נפעל להדחתו המיידית".

"לאחרונה התגלה כי קצין בדרגת סגן אלוף תיעד בסתר לאורך שנים חיילות ומשרתות קבע", המשיך הרמטכ"ל. "העיקרון שקבענו הוא אפס סובלנות ועל פיו נפעל נוכח כל חריגה. חובתנו ליצור סביבה המכבדת את כל המשרתות והמשרתים בצה"ל. סביבה הנוהגת בדרך ארץ, שומרת על הפרטיות, מתחשבת בצרכים האישיים ומייצרת ביטחון ותחושת ביטחון על ידי החברים, הפקודים ובראש ובראשונה על ידי המפקדים".

אתמול הותר לפרסום כי סא"ל דן שרוני, שפיקד על עשרות חיילות בבה"ד 6, נעצר בתחילת החודש בחשד לביצוע עבירות מין ופגיעה בפרטיות החיילות, לאחר שתיעד אותן בסתר באמצעות מצלמות נסתרות שהוחבאו בחפצים. על פי החשד, שרוני העביר לטלפון שלו תמונות אינטימיות של החיילות ששירתו תחת פיקודו.

חיילת של סא"ל שרוני סיפרה: "הוא היה מפקד מדהים. בקלות רבה הוא נתן לך תחושה שאת יכולה לספר לו הכול. פשוט קשה לדמיין ולהבין שכל הזמן הזה, כשהוא מקשיב ונמצא עבורך הוא בעצם... הוא בעצמו עושה את המעשה הכי גרוע שאפשר לעשות".

אתי נחמיה (צילום: החדשות 12)
אתי נחמיה, שבתה צולמה בסיטואציות אינטימיות | צילום: החדשות 12

חלק מהחיילות ההמומות פרסמו נגדו היום פוסטים ברשתות החברתיות, שם הן קראו לשתף את שמו ואת תמונתו של סגן אלוף שרוני, אב לשלושה ילדים ממודיעין, שפגע לכאורה ב-30 חיילות כמותן. חיילת אחת כתבה: "רק הסובבים אותי יודעים כמה הוא היה בשבילי דמות, ואני הייתי רק חלק מהסרט, של עוד בחורה ועוד סרטון".

חיילת אחרת שיתפה במצבה הנפשי מאז שנחשף האירוע: "הוא חדר לי לפרטיות ברמות הכי קשות שיש. זו צלקת לכל החיים. אני מתמודדת עם הפרעות שינה. אני לא ישנה בלילה, אני לא אוכלת, אני לא חזרתי לשגרה. הוא פשוט צילק 30 בנות אם לא יותר".

סא"ל דן שרוני (צילום: אינסטגרם)
סא"ל דן שרוני | צילום: אינסטגרם

אתי נחמיה, שבתה צולמה בסיטואציות אינטימיות על ידי מפקדה, סיפרה: "בתי התקשרה אליי לפני שבועיים בערך והתחילה לצרוח: 'אימא, הממ"ג שלי שם לי מצלמה בחדר. הוא ראה אותי מתפשטת, מתלבשת'".

מעצרו של סא"ל שרוני הוארך עד ליום שני. החיילות שנפגעו מזועזעות, מתקשות לעכל שהאיש עליו כל כך סמכו, המפקד שלהן, ניצל אותן ופגע בהן. "אני פונה לצה"ל - אל תקלו ראש", הפצירה נחמיה. "אני רוצה שהוא יקבל את העונש המירבי למען יראו וייראו".