כחודש וחצי לאחר שקצין דובדבן ולוחם נוסף ביחידה נפצעו קשה בפעילות מבצעית למעצר חוליית מבוקשי חמאס בכפר בורקין – דובר צה"ל מפרסם הבוקר (שישי) את ממצאי תחקיר האירוע. לפי התחקיר, שבראשו עמד הרמטכ"ל אביב כוכבי, נקבע כי השניים נפגעו מאש כוחותינו.

המסקנות שהתקבלו הן שהייתה שגיאה באופן כניסת הכוח לשטח חצר בית לטובת המעצר – שנעשה ללא תיאום מבצעי עם יתר הכוח. במהלך ריצתם, הם חדרו לשטח החצר – ונפגעו מאש כוחותינו הנוספים שהיו במקום.

הרמטכ"ל כוכבי הדגיש את חשיבות ההבנה והשליטה של הלוחמים בסביבה המבצעית שבה הם פועלים, והבהיר לחיילי צה"ל: "בלחימה מתרחשות טעויות, ונגבה אתכם גם במקומות שבהם אתם שוגים".

באירוע, שהתרחש בסוף חודש ספטמבר, נפצעו קשה סרן ד', מפקד פלגה ביחידת דובדבן והקשר שלו, בפעילות שכוונה נגד תאי טרור חמושים של חמאס. הם נפצעו מירי, והועברו לטיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה.

ההיתקלות התרחשה כחלק מפשיטה נרחבת של כוחות צה"ל על שורה של יעדים ביהודה ושומרון. הפעילות של הלוחמים מנעה פיגוע גדול של חמאס שתוכנן להתקיים בירושלים בימים שלאחר מכן, ככלל הנראה כזה שמזכיר את סדר הגודל של פיגועי האינתיפאדה השנייה בראשית שנות ה-2000, שגבו קורבנות רבים.

מפקד אוגדת יהודה ושומרון במפגש עם משפחות הלוחמים ש (צילום: דובר צה"ל)
מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף, במפגש עם המשפחות | צילום: דובר צה"ל

כמה ימים לאחר הפציעה, סרן ד' שנפצע קשה התעורר והחל לתקשר עם הוריו ועם רופאיו. אביו של הקצין סיפר ל-N12 על הניתוחים הממושכים שעבר ועל תהליך ההחלמה הצפוי. "הוא ספג תשעה כדורים בגוף, והילד נושם, מתקשר וחי. היה לו רימון בווסט, וכדור פגע ברימון שהתפרק ולא התפוצץ. זה נס".

מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף, שנפגש ברמב"ם עם משפחות שני הלוחמים לאחר פציעתם, אמר להן: "הבנים שלכם הם לוחמים גיבורים ואמיצים. בפעולה הנועזת שלהם בהיתקלות הלילה הם מנעו פיגוע והרג של אזרחי מדינת ישראל והצילו חיים".