"לפנינו תקופה מורכבת, ייתכנו גם אי הסכמות עם הטובות שבחברותינו" - כך הבהיר הבוקר (שלישי) ראש הממשלה נפתלי בנט. במהלך נאומו בכנס באוניברסיטת רייכמן בהרצליה התייחס למתיחות האפשרית עם ארצות הברית: "זו לא תהיה הפעם הראשונה".

עוד הבהיר בנט: "גם אם תהיה חזרה להסכם הגרעין, ישראל היא כמובן לא צד להסכם וישראל איננה מחויבת לו. הטעות שעשינו אחרי הסכם הגרעין הראשון, בשנת 2015, לא תחזור". במהלך נאומו בכנס הביטחוני-מדיני של המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) של אוניברסיטת רייכמן הדגיש כי ישראל תשמור על חופש הפעולה מול אירן: "אנחנו מקווים שהעולם לא ימצמץ, אבל גם אם כן, אנחנו לא מתכוונים למצמץ".

נפתלי בנט נואם בכנס הביטחוני-מדיני (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נפתלי בנט נואם בכנס הביטחוני-מדיני של המכון למדיניות ואסטרטגיה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"לצד ההתקדמות בתכנית הגרעין, השכילה אירן בעקביות ובהתמדה, להקיף את ישראל בטבעות של מיליציות ורקטות - מכל עבריה", תיאר ראש הממשלה, "בעשור האחרון, מכל חלון במדינת ישראל נשקפת אירן: בצפון מזרח - המליציות השיעיות בסוריה, מצפון - חזבאללה, מדרום - חמאס וג‘יהאד איסלאמי. השיטה הזאת, של לרדוף אחרי הטרוריסט התורן שמופעל על ידי כוח קודס - פשוט לא הגיונית יותר. עלינו להגיע לשולח".

"אירן הרבה יותר פגיעה ממה שחושבים"

"אנחנו נמצאים בנקודה משמעותית במאבק המתמשך הזה של ישראל מול אירן, שהוא בעצם מאבקו של העולם כולו נגד משטר איסלאמי קיצוני", הדגיש בנט, "מדינת ישראל חייבת לשמר חופש פעולה ויכולת פעולה, בכל מצב ובכל נסיבות פוליטיות".

אנשיו מבקשים למנות שר ממקורביהם, חמינאי (צילום: AP, חדשות)
מנהיג אירן חמינאי | צילום: AP, חדשות

"אירן אינה הענק שמצטייר אצלנו", הסביר , "יש אצלנו נטיה להגדיל אותה ולתבהל את עצמנו מפניה. המשטר האירני בקורוזיה, הוא משטר חסר תוחלת, שהכלכלה שלו חלשה והממשל בו מושחת, אשר שולט בכח הזרוע והפחד - הם הרבה יותר פגיעים ממה שמקובל לחשוב". 

"הנה המסקנות שלי: אחת - האסימטריה היא השגיאה האסטרטגית הישראלית. הם שולחים אלינו שליחים, מלבנון, מסוריה, מעזה, אפילו מרחוק יותר, ואנחנו הורגים את השליח. התשה מתמשכת שמשחקת רק לידיהם. מסקנה שנייה - אנחנו צריכים לנצל את היתרונות היחסיים שלנו, מול התורפות שלהם, באופן אפקטיבי יותר מבעבר. כלכלה איתנה, סייבר, דמוקרטיה, לגיטימיות בינלאומית, ערבות הדדית".