התקיפה הלילית - וההבהרה החריגה: יממה אחרי התקיפה האווירית באזור תדמור שמיוחסת לכלי טיס ישראלי, משרד ההגנה של רוסיה פרסם הערב (חמישי) הודעה שבה טען כי התקיפה בוצעה תוך כדי שכלי הטיס התוקפים הגנו על עצמם באמצעות שני מטוסים אזרחיים.

הודעה רוסית על תקיפה בסוריה אינה חריגה, אך בהודעה הזו כן יש טענה חריגה - שלא הופעלו מערכות ההגנה כדי לא לפגוע במטוסים אזרחיים שעברו באזור. ההודעה הזו יכולה ללמד על גודל המבוכה מהתוצאות של התקיפות שמיוחסות לישראל בעת האחרונה ומהביצועים הלא מוצלחים של מערכות ההגנה האווירית שרוסיה העבירה לידי צבא סוריה.

בטלוויזיה הסורית דווח הלילה על "תקיפה ישראלית באזור תדמור". בצבא סוריה טענו כי בתקיפה הזאת מת חייל אחד ושלושה נפצעו. לפי סוכנות הידיעות הסורית התקיפה העוינת בוצעה מאזור מצפון סוריה, ובדיווח הראשוני נמסר תחילה כי מערכות ההגנה כן הופעלו.

ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס, רויטרס_)
רוסיה טוענת: כלי הטיס הגנו על עצמם באמצעות מטוסים אזרחיים | צילום: רויטרס, רויטרס_

בהודעה הרוסית הערב נמסר כי התקיפה האחרונה בוצעה לכאורה על ידי שני מטוסי קרב ישראליים מדגם סופה (F-16) ששיגרו טילים ארוכי טווח. באשר לטענה כי מטוסי הקרב הללו הסתוו לכאורה, נאמר כי ישראל היא חלוצה בשימוש בטקטיקה הזו, שבה נעשה שימוש בטיסות של מטוסים אזרחיים מעל סוריה כדרך לעקוף את מערכות ההגנה האווירית מתוצרת רוסיה.

בפברואר 2020 האשימה רוסיה את ישראל שסיכנה מטוס "איירבוס" אזרחי מדגם 320 שעל סיפונו היו 172 נוסעים ואנשי צוות. ברוסיה נטען כי המטוס ניסה לנחות בדמשק אבל נאלץ לפנות לשדה התעופה בחמימים שבצפון-מערב סוריה בשל גל תקיפות ושם ביצע נחיתת חירום.