רוסיה החליטה לפרק את המיליציה שהקימה בשלוש השנים האחרונות בדרום סוריה. המיליציה, שנקראה "החטיבה השמינית של הגיס החמישי", הוקמה על ידי הרוסים ונשלטה על ידם. הדבר לא מצא חן בעיניי האירנים ובעיניי משטר אסד, משום שהיא לא היתה כפופה למשטר אסד ולא נשמעה להוראותיו.

מדובר בחדשות לא טובות עבור ישראל, שמתקבלות ערב פגישתם הראשונה של ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום שישי הקרוב בסוצ'י. הפגישה מתקיימת בהזמנתה של רוסיה והיא תיסוב בין היתר סביב שאלת העיצוב העתידי של סוריה.

המילציה, בראשות אדם בשם אחמד אל-מעודה שעבר בימים האחרונים לירדן, התנהלה באזור דרעא למעשה כיישות עצמאית בשטח, ופעלה בחסות רוסית. במהלך השנים גם היו תוכניות להגדיל את הכוח למה שצפוי היה להיות "צבא החורן" של פוטין.

בימים האחרונים הודיעו הרוסים לאסד שהם מפרקים את המיליציה הזאת, הפסיקו לשלם משכורות, דורשים מחברי המיליציה להסגיר את כלי הנשק שלהם לידי הצבא הסורי, ומעבירים את הכוח להיות כפוף לאחד מגופי המודיעין של אסד. הצעד הזה פותח שער רחב לאירנים, לחיזבאללה ולכוחות של אסד, להשלים את ההשתלטות על כל המרחב שמול רמת הגולן.

חייל צה"ל מסתכל לעבר סוריה סמוך לגבול (צילום: באסל עווידאת, פלאש 90)
חילופי כוחות שמדאיגים את ישראל. חייל צה"ל צופה לעבר גבול סוריה | צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

לפי דיווחים זרים, ישראל הרחיבה בחודשים האחרונים את טווח הפעילות שלה נגד אירן. שורת פעולות מוצלחות ומגוונות הביאו לצמצום משמעותי מאוד של הברחות נשק ושל ההתבססות האירנית בסוריה. בשבוע שעבר יוחסו שתי תקיפות לישראל, שבאחת מהן חוסל מדחת סלאח, שנשלח ככל הנראה בידי אירן כדי לארגן מחדש את היכולות בגבול סוריה.

רוסיה פועלת בשתי זירות שחשובות לישראל – הגולן הסורי והים התיכון. בירושלים מצפים שמוסקבה תשליט סדר בקרבת הגבול ושתרחיק את האירנים שעוד נותרו במרחב עשרות קילומטרים מהגדר. הזירה השנייה היא הים התיכון – ובפגישה הם ידונו בהמשך תיאום חופש הפעולה באזור, שכן צריך לתחזק אותו כל הזמן. בנוסף הם ידברו על ההשפעה הסורית על הפלסטינית.