אתר החדשות הסעודי אל-חדת' פרסם היום (שישי) תיעוד של הבית שבו הוחזק לכאורה רון ארד בשבי במזרח לבנון. התיעוד פורסם לאחר שבתחילת השבוע חשף ראש הממשלה נפתלי בנט במליאת הכנסת כי המוסד יצא למבצע לאיתור פרטים על גורלו של הנווט הנעדר, שנפל בשבי לפני כמעט 35 שנה.

"בחודש שעבר יצאו נשות ואנשי המוסד למבצע שתכליתו לאתר מידע חדש על גורלו ומקום הימצאו של רון ארד. זה היה מבצע מורכב, רחב ממדים ונועז. עשינו עוד מאמץ בדרך להבנה על מה עלה בגורלו של רון", אמר בנט. "אני רוצה להודות ללוחמי המוסד בשמי ובשם תמי ויובל ארד שעמן שוחחתי על המסירות, על המחויבות ועל אחוות הלוחמים גם אחרי כל כך הרבה שנים".

בית שבו הוחזק לכאורה רון ארד בלבנון
הבית שבו הוחזק לכאורה רון ארד בלבנון

בנט הודה גם לצה"ל ולשב"כ על שיתוף הפעולה אותו כינה "יוצא מן הכלל" והוסיף: "אנחנו צריכים להתגאות ברצון הטוב ובשיתוף הפעולה. פדיון שבויים הוא ערך יהודי שהפך לאחד מערכיה המקודשים ביותר של מדינת ישראל. זה מסוג הדברים שנראים משונים ואפילו מוגזמים למי שמתבונן על ישראל מבחוץ אבל זה מה שמגדיר ומייחד אותנו. נמשיך לפועל להשבת כל בנינו הביתה. מכל מקום בו הם נמצאים".

בתקשורת הערבית ניסו להבין מהו אותו מבצע סודי של המוסד שנערך בחודש שעבר ואמור היה לשפוך אור חדש על שעלה בגורלו של רון ארד. על פי דיווח בלבנון, המבצע כלל חטיפת קצין אירני על ידי ישראל בסוריה. לאחר שהובא למדינה באפריקה, נחקר ולבסוף שוחרר. עיתון סעודי טען שהמבצע נערך בלבנון ובסוריה, ונלקחה דגימת DNA משרידי גופה בלבנון. לשכת ראש הממשלה פרסמה שהמבצע להשגת מודיעין אודות רון ארד היה מוצלח.

ישראל ביצעה לאורך השנים מבצעים רבים, שותפים להם כל ארגוני הביטחון והמודיעין, במאמץ להביא מידע חדש על רון ארד. בשנים האחרונות ביקשה גם ישראל את סיועה של רוסיה כמי שפועלת בחופשיות בסוריה.

בעקבות הפרסום של ראש הממשלה פרץ ויכוח על נחיצות הפרסום והשאלה מדוע החליט ראש הממשלה לחשוף את המבצע החשאי. בסביבתו של בנט משוכנעים שהמהלך היה נכון ואילו גורמים אחרים טענו שמדובר במהלך פוליטי.

גורם ביטחוני שמכיר את פרטי המבצע אמר כי "מדובר במבצע גדול, יוצא דופן, שלא היה כדוגמתו בכמה מדינות. היו שותפים לו יחד עם המוסד גם השב"כ וצה"ל. בזכות המבצע הושג מודיעין איכותי שממקד אותנו למקומות שלפני המבצע לא היו לנו. זה יאפשר לבצע גם פעולות בעתיד. זה מקדם אותנו לדעת על שעלה בגורלו של רון ארד".