מחדל המנקה בביתו של גנץ: כחודש אחרי שנחשף המחדל בשב"כ, שלפיו עומרי גורן שעבד בביתו של גנץ הציע לאירנים מידע ונאשם בריגול - הערב (רביעי) פורסמו מסקנות התחקיר של ועדת הבדיקה. ראש השב"כ רונן בר הורה על הערה פיקודית לשני מנהלים ועל החמרת הנהלים. התחקיר קבע כי היה כישלון מקצועי באבחון הביטחוני, בתהליכי הבקרה ובסנכרון בין שב"כ לאבטחה במשרד הביטחון.

"התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של עומרי גורן, בשל פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה. כמו כן, התגלו ליקויים בתהליכי הבקרה שאמורים היו לאתר את הטעות לאחר מעשה", נכתב בממצאי התחקיר. עוד הודגש כי יש "פער בתהליך העבודה המסנכרן דרך קבע את כלל הגורמים העוסקים באבטחת השר וסביבתו - יחידת האבחון ויחידת האבטחה בשב"כ והממונים על האבטחה מטעם משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון".

מתחת לאף, גרסת השב"כ   (צילום: עובדה, שידורי קשת)
"תקלה מקצועית" | צילום: עובדה, שידורי קשת

עוד צוין כי בהנחיית בר הוחלט לחדד את תחומי האחריות ולקיים בדיקה מקיפה: "בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - בפועל, הוחמרו נהלי הבדיקה והאבחון של המעגלים הקרובים לאישים המאובטחים. בנוסף, חודדו ורועננו הממשקים ותחומי האחריות שבין היחידה לאבטחת אישים לבין הקב"טים במשרדי הממשלה שאחראים על בתי האישים".

בשל הכשלים שהתגלו - ראש השב"כ הנחה על הוספת שכבות הגנה מודיעיניות ומבצעיות במעטפת האבטחתית של האישים המאובטחים בידי השב"כ. לצד זאת, שונו תהליכי עבודה ונוספו גורמי בקרה על תהליך האבחון הביטחוני של בעלי מקצוע ואחרים הנמצאים בסביבת האישים.

ראש השב"כ רונן בר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש השב"כ רונן בר הורה על החמרת הנהלים | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש השב"כ רונן בר, הציג היום לוועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון את התחקיר המלאה והמסווג. בר אמר לאחר פרסום ממצאי התחקיר כי "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה. בתהליך תקין אדם כזה לא היה אמור לעבוד בסביבת אישיות מאובטחת. התקלה שהתרחשה באירוע נקודתי זה, אפשרה לנו בחינת עומק שתביא לשיפור תהליכים ומנגנוני בקרה בכל הנוגע לסוגיית בעלי התפקידים בסביבת האישים המאובטחים".  

"התחקיר היווה הזדמנות לבחון באופן נרחב תהליכי עבודה מקצועיים השגורים בשירות", הוסיף בר. מסקנות ועדת הבדיקה החיצונית, לצד הפקת לקחים מעמיקה ויסודית של יחידות השירות, תורגמו כבר לפעולות בשטח שיצמצמו באופן משמעותי את הסיכוי להישנות מקרים מסוג זה".

כל הפרטים על הפרשה

עומרי גורן גורוכובסקי הועסק כעובד ניקיון בביתו של גנץ, הואשם בריגול לטובת אירן. מחקירת השב"כ והמשטרה עולה כי הנאשם, תושב לוד בן 37, פנה מיוזמתו לגורם בקבוצת ההאקרים "Black Shadow" המזוהה עם אירן והציע לסייע בדרכים שונות לרגל אחרי השר.

במהלך השיחה בין השניים ברשתות החברתיות, גורן העלה אפשרות להשתיל במחשבו של גנץ סוס טרויאני שיאפשר לאירנים גישה מלאה לכל מסמכיו. בשב"כ מדגישים כי "כוונה זו סוכלה מבעוד מועד לאור מעצרו המהיר של עומרי, ובכך נמנע מימוש אפשרות זו".

"לא בא לי להתבייש במקום העבודה שלי" (צילום: GlebSStock, shutterstock)
הנאשם יצר קשר עם האקרים מקבוצת בלאק שאדו המזוהה עם אירן | צילום: GlebSStock, shutterstock

התברר במהלך החקירה כי גורן, שרצה להוכיח לאירנים את יכולותיו ורצינותו, צילם כמה פריטים במקומות שונים בבית השר ושלח אותם לגורם שאיתו ליצר קשר. בין הפריטים שצולמו: שולחן עבודה, מחשבים, טלפון, טאבלט, קופסה עם פרטים צבאיים, כתובת IP, כספת סגורה, מזכרות צבאיות מתקופתו כרמטכ"ל, תמונות ממוסגרות עם בני משפחתו, חשבון תשלום ארנונה ועוד.

תמונות של בני גנץ שהדליפו האקרים אירניים
תמונות של שר הביטחון גנץ שהודלפו בעבר ע"י האקרים