גורם מדיני-בטחוני בכיר הבהיר הערב (ראשון) כי ההכרזה על ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור תואמה לפני שיצאה אל הפועל בין כל הגופים הנוגעים בדבר. לדברי הגורם, החומרים המודיעיניים הקשורים לאותם ארגונים אינם מותירים מקום לספק והם בבחינת "יצוקים בבטון", ומוכיחים קשר ישיר של הארגונים ואנשים מטעמם לארגון החזית העממית.

הגורם הוסיף כי קיים במערכת הביטחון תיק מודיעין כבד מאוד לגבי ששת הארגונים, שבו קיימות ראיות חד משמעיות הכוללות סרטים, תמונות, קבלות להעברות כספים ועוד. "מדינת ישראל מודעת למשמעויות של הכרזה על הארגונים האלו כארגוני טרור", הוסיף הגורם.

עוד ציין הגורם כי מדובר בשיטת פעולה ידועה של ארגון החזית העממית, שמשתמשת בארגוני חברה אזרחית כדי להסוות פעילות טרור ומימון לפעילות כזו. בנוסף, הבהיר הגורם כי לפני קבלת ההחלטה נעשתה עבודה מדינית מוקדמת אל מול כל הנוגעים בדבר, הכוללת יידוע ושיתוף של החומר הרלוונטי.

בימים הקרובים יצא שוב שליח מיוחד של השב"כ ומשרד החוץ לוושינגטון עם חומר מודיעיני שמוכיח את הקשר החד משמעי של הארגונים לחזית העממית, בהמשך למידע שכבר הועבר לגורמים הבינלאומיים. "למדינת ישראל החובה להגן על עצמה ועל חיי אזרחיה, ולהילחם בטרור בכל מקום ובכל היבט", ציין הגורם המדיני-בטחוני.

כנס של ראשי הארגונים שהוכרזו כארגוני טרור
התמונות שמוכיחות את הקשר. כנס של ראשי הארגונים הפלסטיניים

ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין הוא ארגון טרור פלסטיני-סוציאליסטי שנוסד בשנות ה-60 על ידי ג'ורג' חבש, והוא גם חבר באש"ף. הארגון היה פעיל מאוד בסוף שנות ה-60, אז ביצע מספר פיגועים שכוונו נגד מטוסים ושדות תעופה בעולם. גם בעשור האחרון ביצע הארגון כמה פיגועים וניסיונות פיגועים, כמו למשל רצח בני משפחת פוגל במרץ 2011 ופיגוע המטען במעיין עין בובין, שבו נרצחה רינה שנרב ז"ל ונפצעו בני משפחתה.

בחזית העממית טוענים: זה מה שישראל הבטיחה (צילום: רויטרס, חדשות)
"החומרים המודיעיניים אינם מותירים מקום לספק". פעילים של החזית העממית | צילום: רויטרס, חדשות

בשנת 2011 נחשפה תשתית צבאית רחבה של החזית העממית, שכללה חמש חוליות שפעלו במערך חשאי ותכננו פיגועים במספר מתווים, בכלל זה פיגוע חטיפה ופיגועי מטען. גם בשנים 2017 ו-2019 בוצעו כמה פיגועי ירי לעבר אוטובוס ישראלי ורכב אבטחה ישראלי, על ידי התשתית הצבאית שביצעה בהמשך את פיגוע המטען בעין בובין.

ביקורת על גנץ מתוך הממשלה

הערב דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" כי שר הביטחון בני גנץ לא עדכן את ראש הממשלה נפתלי בנט על החלטתו לחתום על הצו שיגדיר את ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור. בלשכתו של גנץ טוענים כי מדובר בהחלטה פרוצדורלית, שלא מצריכה עדכון של ראש הממשלה.

מלבד לבנט, כמובן שגם שאר שרי הממשלה לא עודכנו מראש על ההחלטה. כעת, חלקם מותחים ביקורת חריפה על שר הביטחון ודורשים להביא את החומרים המודיעיניים לדיון בממשלה. שר הבריאות ניצן הורוביץ פנה הבוקר לגנץ במהלך ישיבת ראשי הקואליציה ואמר כי "אנחנו דורשים לראות את כל הפרטים. אי אפשר להמשיך לעבוד ככה". אל הביקורת של הורוביץ הצטרפו גם שרת התחבורה מרב מיכאלי ושרים נוספים בממשלה.

ניצן הורוביץ (צילום: חדשות 12)
דורש מגנץ לחשוף את החומרים המודיעיניים, ניצן הורוביץ | צילום: חדשות 12

שר הביטחון השיב כי הוא מוכן שהדברים יובאו לדיון, אך לא הסכים בשום פנים ואופן שכל שרי הממשלה ייחשפו לחומר המודיעיני מכיוון שמדובר בפורום רחב מדי לדבריו. עם זאת, הוא אמר שיסכים להציג את החומרים בפני הקבינט או באחת מוועדות המשנה של ועדת חוץ וביטחון.