נוכח השינויים באקלים הגאו-פוליטי והאקו-פוליטי, האיומים המשתנים ופריצת הטכנולוגיה קדימה - ראש המוסד עורך בארגון שינוי אסטרטגי מהיר ומעמיק. כבר לפני חצי שנה ברנע החליט לבנות תוכנית לארגון מחדש ברוח התפיסה הזו שיצאה לאחרונה לפועל.

מדובר בתוכנית שממקדת את המשאבים של הארגון במה שאפקטיבי יותר: טכנולוגיה, סייבר, בינה מלאכותית ומבצעים - על חשבון דברים אחרים. על רקע השינויים - המוסד ממקד את יעדיו בתחומים אחרים מאלו שבעבר היו במוקד, גם אם זה מאלץ אותו להיפרד מאנשים שתרמו לו במשך עשרות שנים.

ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם ראש המוסד דדי ברנע (צילום: חיים צח, לעמ)
רה"מ נפתלי בנט וראש המוסד דדי ברנע | צילום: חיים צח, לעמ

בתחילת השבוע נחשף ב"מהדורה המרכזית" כי המוסד סיכל סדרת פיגועים אירניים נגד ישראלים באפריקה. הודות למודיעין מדויק שהעבירו גורמי מודיעין מערביים - כוחות הביטחון בטנזניה, בגאנה ובסנגל עצרו 5 פעילים שגויסו בידי כוח קודס במטרה לפגוע בתיירים ובאנשי עסקים ישראלים.

המידע המודיעיני שהגיע לידי המוסד הצביע על ניסיון אירני נוסף לפגוע במטרות יהודיות וישראליות ובישראלים. כוח קודס של משמרות המהפכה גייס 5 פעילים, כולם בעלי דרכונים אפריקניים, ושלח אותם לאימונים מיוחדים בלבנון שם קיבלו את האמצעים הדרושים למשימה.

מהמזרח התיכון שבו החשודים בחזרה לאפריקה במסווה של לימודי דת, כשמטרתם העיקרית הייתה לאתר יעדים אפשריים למתקפה. בראש הרשימה עמדו תיירים ישראלים בספארי של טנזניה, ואנשי עסקים במרכזים יהודיים וישראליים בגאנה ובסנגל. עם זאת, שירותי המודיעין באותן מדינות הגיעו אליהם לפני שהמזימה הבשילה לכדי פיגוע, וחוקרים אותם בימים אלה.