במהלך פעילות של לוחמי משמר הגבול באום אל-פחם, נדרסו הבוקר (שישי) שני לוחמים על ידי רכב שהגיע למקום. הם השיבו בירי לעבר החשודים במעשה, ותפסו ברכבם אקדח. נקבע מותו של אחד החשודים כתוצאה מתגובת אנשי מג"ב, גם החשוד השני נפגע. האירוע התרחש על רקע הרצח אתמול בבוקר בעיר, והמהומות שהגיעו בעקבותיו בשעות הערב.

הצעיר שנורה למוות באום אל פחם
הצעיר החשוד שנורה למוות באום אל פאחם

לפי הדיווח והבדיקה שהתרחשה בשטח, מדובר ברכב שהאיץ לעבר שוטרי מג"ב באזור החיכוך באום אל-פחם, שנמצאים בעיר מאז אתמול. שוטר אחד נפצע קל והשני נפצע באורח בינוני. במשטרה בודקים את זהותם של שני החשודים שהיו ברכב ונפגעו מהירי, ובוחנים אם קיים קשר לסכסוך הדמים בעיר ולעימותים מאתמול. 

יורם סופר, מפקד מחוז חוף במשטרה, אמר: "הקפצנו כוחות ממחוזות אחרים - כולל רכבים ממוגנים של צה"ל. צר לי שהאירוע של הבוקר הסתיים ככה, אנחנו באים להגן על התושבים ונתקלים באלימות קשה".

שוטרים באום אל פחם
זירת האירוע באום אל-פחם, הבוקר

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס לאירועים באום אל-פחם, וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "לוחמי מג"ב ושוטרי משטרת ישראל פועלים מאתמול באום אל-פחם נגד גורמים עברייניים שחושבים שהחוק בידיהם. כך גם לפני שעה קלה כשרכב פרץ מחסום, ניסה לפרוץ נוסף ודרס ופצע שני לוחמים שהשיבו מידית בירי לעבר הרכב, פגעו בשני חשודים, עצרו אותו ותפסו אקדח בתוכו. משטרת ישראל לא תתכופף ולא תירתע".

המפכ"ל רב ניצב שבתאי שוחח עם מפקד משמר הגבול ניצר אמיר כהן ועם לוחם מג"ב  שנפצע באירוע הדריסה באום אל-פחם. "אני מגבה אתכם ומחזק את ידיכם על התגובה המהירה והנחושה", אמר שבתאי. "האירוע הבוקר לא ירתיע אותנו מלהמשיך ולפעול". בשל האירועים, המפכ"ל צפוי לקיים בהמשך היום הערכת מצב בהשתתפות בכירים במשטרה.  

זירת הירי באום אל-פחם (צילום: דוברות המשטרה)
זירת הירי באום אל-פחם | צילום: דוברות המשטרה

אתמול בשעות הבוקר אדם נורה למוות באום אל-פחם ואחר נפצע באורח קשה מירי, בעת שהשניים נסעו ברכב. עקב הפגיעה מהירי, ככל הנראה איבד הנהג שליטה ברכב והתנגש במשאית שחלפה במקום. השניים פונו לקבלת טיפול רפואי, שם נקבע מותו של אחד מהם. חוקרי המשטרה פתחו בחקירת נסיבות האירוע. 

בעקבות הרצח, התפתחו אמש מהומות קשות בעיר – 4 בתים ו-3 מכוניות הועלו באש. שוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות נגד ההמון - לא דווח על נפגעים. 2 תושבי המקום נעצרו בחשד שהיו מעורבים בירי במהלך המהומות. 

12 צוותים של כיבוי אש הגיעו למקום בכבאיות ממוגנות ירי כדי לכבות את השרפות. מהמשטרה נמסר כי התקבל דיווח על פורעי סדר שהגיעו למתחם בעיר בו שהתה לדעתם של הפורעים משפחה המסוכסכת עם משפחתם. על פי החשד, הפורעים העלו באש מבנה הנמצא בתוך המתחם ובמקביל בוצע ירי ויידוי אבנים לעבר בתים נוספים הסמוכים לו.