"תהיה תגובה - והיא תהיה מתואמת": בהצהרה שנשא אמש (שני) הזהיר מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, את השלטונות באירן לאחר תקיפת הספינה סמוך לחופי עומאן כי צפויה תגובה לפעולה - וכי היא תהיה מתואמת. "ארצות הברית בטוחה שאירן היא זו שביצעה את המתקפה על כלי השיט שמנוהל על ידי ישראלים באמצעות מל"ט", אמר בלינקן, "אנחנו בקשר עם בריטניה ורומניה (שאזרחיהן נהרגו במתקפה), בקשר עם ישראל ועם מדינות נוספות - ותהיה תגובה על התקיפה", הבהיר. 

אנתוני בלינקן (צילום: רויטרס)
מסר ברור לאירן. בלינקן | צילום: רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס_)
"אירן מוכרחה לשאת בתוצאות". ג'ונסון | צילום: רויטרס_

דוברת בית הלבן, ג'ן סאקי, התייחסה לאפשרות שישראל תגיב על המתקפה האירנית ואמרה במסיבת עיתונאים: "כמדינה ריבונית, ישראל תחליט בעצמה מה לעשות". עוד הוסיפה: "בכל מה שקשור לשיחות הגרעין, כל אתגר ואיום מצד אירן יהיה מסוכן יותר אם הוא נעשה במצב של תכנית גרעין לא מפוקחת". 

מוקדם יותר אתמול, הזהיר ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, כי על אירן יהיה לשלם מחיר: "אירן מוכרחה לשאת בתוצאות על התקיפה השערורייתית. מדובר בתקיפה בלתי מתקבלת על הדעת". עוד הוסיף ג'ונסון בדבריו: "אזרח בריטי מת והכרחי לחלוטין שאירן וכל מדינה אחרת יכבדו את החופש לנווט מסביב לעולם - ובריטניה תמשיך להתעקש על כך". 

 

 

בישראל מתלבטים אם להגיב למתקפה האירנית על הספינה

בדיונים ביטחוניים שנערכו אמש בסוגיה, בכירים ישראלים התלבטו בשאלה אם נכון להגיב ובאיזו עוצמה. פעולה כזו עלולה לגרום לכך שישראל תהיה על הכוונת ושה"פוקוס" יחזור אליה, אך מנגד, ישראל כבר יצרה משוואה חדשה באזור לפיה היא מגיבה על כל מתקפה אירנית במרחב - כך שנראה שהיא אינה יכולה לעמוד מנגד. 

הספינה שהותקפה סמוך לעומאן
הספינה הישראלית לאחר הפגיעהשר הביטחון, בני גנץ, התייחס אתמול בנאומו במליאת הכנסת לסוגיה ואמר: "אירן תהיה מסוכנת יותר לעולם משהייתה עד כה, הרסנית יותר לאזור משהייתה עד כה - ותשאף להפוך לאיום קיומי על ישראל. אנחנו נפעל להסיר כל איום שכזה. התוקפנות של אירן באזור, ובפרט בחזית הימית, הולכת ומחריפה". 

"התקיפה האחרונה שהובילה לרצח שני אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה היא עליית מדרגה בהסלמה של אירן", הוסיף גנץ. "זו הסיבה שחייבים לפעול כעת מול אירן שלא רק חותרת לגרעין צבאי אלא גם מביאה למרוץ חיסון מסוכן ופועלת לפורר את היציבות במזרח התיכון. זה איננו איום עתידי אלא סכנה מוחשית ומיידית. ישראל מחזיקה במגוון כלים ואפשרויות בכדי להגן על אזרחיה. נבוא חשבון עם מי שינסה לפגוע בנו".