המתיחות נמשכת: תפילות יום השישי בהר הבית עברו היום (שישי) בשקט יחסי - לאחר שהפלסטינים הכריזו אמש על יום זעם בשטחים. בדומה לימים האחרונים, גם בצוהריים פרצו עימותים אלימים בין הפלסטינים לכוחות הביטחון בכמה מוקדים בגדה, שכוללות יידוי אבנים והבערת צמיגים - כאות תמיכה באסירים הפלסטינים שנמלטו ובמחאה על הצעדים של שב"ס כלפי האסירים הביטחוניים.

על פי הסהר האדום הפלסטיני, 40 פלסטינים נפצעו בעימותים באזור שכם. בתוך כך, אסירי הג'יהאד האיסלאמי אמרו כי "עשרות אסירים נפצעו ונפגעו באופן ישיר במהלך העימותים. מתקפת הדיכוי נגדנו עדיין נמשכת וחזקה יותר מכפי שתוכלו לדמיין. בתי הכלא של הכיבוש הפכו לצריפים צבאיים, לאחר שהגיעו מאות חיילים ויחידות מיוחדות לבתי כלא כדי לדכא את אסירי הג'יהאד האיסלאמי. לא נאפשר לכיבוש לתעד תמונה של ניצחון על הג׳יהאד. לא נרים דגל לבן - בכל מחיר, גם אם זה יעלה בחיינו".

עימותים בגדה
עימותים בגדה

המשטרה העלתה אתמול את רמת הכוננות בכל הארץ ואת צה"ל להכריז על עוצר יציאות. החשש שגבר היה מפני עימותים בהר הבית עם תום תפילות יום השישי ומפני עימותים בגדה. בשעות הצהריים של שישי עוד נרשם שקט מתוח בגזרות השונות, ולפי שעה לא נרשם אירוע חריג.

משטרת ירושלים תגברה מהבוקר את הכוחות שלה והקפידה בבדיקת הנכנסים להר הבית. גם מפקד המחוז הגיע לזירה ונמצא בעמדת הפיקוד בהר על מנת לפקח ישירות על המתרחש. בגדה זוהו כמה הפגנות ביותר מעשרה מוקדים עם כמה מאות משתתפים ובצבא לא רואים בכך משהו חריג. 

כוננות בהר הבית
כוננות בהר הבית
יהודים בהר הבית (צילום: ap)
תושבים יהודים מטיילים בהר הבית בתשע באב | צילום: ap
זכריא זביידי (צילום: reuters)
זכריא זביידי. המצוד אחריו נמשך | צילום: reuters
המצוד אחר המחבלים שנמלטו: מחסומי משטרה נפרסו (צילום: דוברות המשטרה)
מחוסמי משטרה בכבישים | צילום: דוברות המשטרה

אמש דיווחו הפלסטינים על עימותים אלימים בין פלסטינים לחיילי צה"ל בשורת מוקדים: בית לחם, קלקיליה, שכם, חברון וגם באזור ג'נין. לקראת המשך סוף השבוע ואולי התחדשות של המהומות בבתי הכלא, במשטרה נערכים להעניק סיוע מבצעי לשב"ס במקרה שהפרות הסדר בבתי הסוהר יצאו משליטה. "ניידות בתחנות הסמוכות לבתי הכלא נמצאות בכוננות ויוקפצו במידת הצורך", הבהירו במשטרה. כמו כן, עשרות מחסומים ימשיכו להיות פרוסים בכבישים גם בסוף השבוע הקרוב. 

כוחות גדולים של משטרה ושב"כ באזור עפולה
אזרחים צילמו כוחות ליד עפולה, הבוקר
עימותים בחברון
העימותים בחברון, אמש
כוננות בהר הבית
כוננות בהר הבית

במקביל נמשך המצוד אחר ששת המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע בלילה שבין ראשון לשני. מדובר כבר ביום החמישי לחיפושים, ולפי ההערכות זה ייקח עוד זמן עד שכוחות הביטחון ישימו את ידם על הנמלטים, אם בכלל.

שר הביטחון בני גץ הגיע היום להערכת מצב בשומרון ואמר כי יש כיוונים מודיעיניים ומבצעיים בחקירה, והבטיח "לתפוס את המחבלים". גנץ הביע תקווה שהיום הזה יעבור בשקט, ואמר שכוחות הביטחון ערוכים לכל תרחיש ובכל גזרה.