פיגוע גדול עמד לצאת לדרך בירושלים - וסוכל: הפשיטה של כוחות צה"ל הלילה (ראשון) על שורת יעדים ביהודה ושומרון הובילה לכך שסוכל פיגוע שאמור היה להתרחש בקרוב בבירה. ככל הנראה שמדובר בפיגוע שמזכיר את סדר הגודל של הפיגועים מימי האינתיפאדה השנייה בעשור הראשון של שנות ה-2000 - פיגועים משמעותיים שגבו מספר קורבנות רב. 

השב"כ ככל הנראה "ישב" על התשתית שעמדה להוציא לפועל את הפיגוע הזה במשך שבועות ארוכים - ומה שהוביל לסדרת המעצרים הלילית הייתה ההבנה שהמחבלים עומדים לצאת לדרך ולבצע את הפיגוע. מדובר בהתארגנות גדולה של חמאס ולמעלה מ-20 איש שהיו חברים בה נעצרו.

המחבלים שנהרגו בפעילות בג'נין
המחבלים שנהרגו בפעילות צה"ל הלילה

ככל הנראה שיהיו עוד מעצרים בהמשך - ואז אפשר יהיה לומר שהתשתית הזו מצויה בידיים של מערכת הביטחון ואיום הפיגוע הגדול נמנע. בינתיים, נערכים בישראל לתגובה אפשרית של חמאס והג'יהאד האסלאמי למבצע הלילי, שבו נהרגו 5 אנשי חמאס. ייתכן שבעקבות הפעילות יתחדש ירי הרקטות מרצועת עזה - ובדרום ערוכים לתרחיש הזה. 

לוחם וקצין בדובדבן נפצעו קשה בפעילות: אמצעי לחימה רבים נתפסו

בפעילות צה"ל הלילה נפצעו קשה מפקד פלגה ביחידת דובדבן והקשר שלו. מצבם של שני הפצועים מוסיף להיות קשה אך יציב, ולא נשקפת סכנה מיידית לחייהם. ד"ר ירון בר לביא, מנהל אגף טיפול נמרץ כללי בבית החולים רמב"ם, עדכן על מצבם: "2 פצועים קשה שהגיעו במצב לא יציב מפצעי ירייה. הם נלקחו לחדר ניתוח לצורך עצירת הדימומים וטיפול באיברים הפנימיים. הצלחנו לייצב את מצבם, ואחד עבר ניתוח נוסף. שניהם מורדמים ומונשמים. בימים הקרובים יעברו ניתוחים נוספים ובהמשך יעברו שיקום ארוך. עדכנתי את המשפחות, קשה להתמודד עם סיטואציה כזו. נמצאים איתן כל הזמן".

מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף, נפגש הערב ברמב"ם עם משפחות שני הלוחמים ואמר: "הבנים שלכם הם לוחמים גיבורים ואמיצים. בפעולה הנועזת שלהם בהיתקלות הלילה הם מנעו פיגוע והרג של אזרחי מדינת ישראל והצילו חיים".

אמצעי לחימה שנתפסו בכפר בידו (צילום: דוברות המשטרה)
אמצעי לחימה שתפסו לוחמי ימ"מ בכפר בידו | צילום: דוברות המשטרה

הפעילות כוונה נגד תאי טרור חמושים של ארגון חמאס, שאף קיבלו הכוונה מגורמים ברצועת עזה. כוחות צה"ל ושב"כ פעלו בחמישה מוקדים שונים ביהודה ושומרון, והמרכזיים שבהם היו בכפרים בורקין ובידו, שם התפתחה לחימה מטווח קרוב. בבידו פעלו כוחות ימ"מ על פי מידע של השב"כ, והלוחמים חיסלו שלושה מחבלים במהלך חילופי האש שהתפתחו במקום. כמו כן, תפסו הכוחות הרבה מאוד אמצעי לחימה, לאחר שהחוליה שנגדה פעלו הסתתרה.

 

יחד עם זאת, האירוע הקשה מבחינת הצבא התקיים בכפר בורקין הסמוך לג'נין. כוח דובדבן פשט על מבנה שבו שהו אנשי חמאס, ואחד המחבלים שהסתתר בחצר פתח לעברם באש – שממנה נפגעו המפל"ג והקשר שלו. ייתכן שבמהלך ההיתקלות החיילים נפגעו גם מירי של חבריהם שהקיפו את המבנה, אך הנושא עדיין בבדיקה. לא היה כאן זיהוי מוטעה של הכוחות, אבל בגלל מיקום הלוחמים ייתכן שהם נפגעו מאש צה"ל.

אמצעי לחימה שנתפסו בכפר בידו (צילום: דוברות המשטרה)
אמצעי לחימה שתפסו לוחמי ימ"מ בכפר בידו | צילום: דוברות המשטרה
מפקד אוגדת יהודה ושומרון במפגש עם משפחות הלוחמים ש (צילום: דובר צה"ל)
"לוחמים גיבורים ואמיצים". מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף, במפגש עם המשפחות | צילום: דובר צה"ל

בחמאס התייחסו לפעילות צה"ל שבמהלכה חוסלו פעילי הארגון. דובר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, שלח מסר מאיים לישראל: "דמם של חללי ירושלים וג'נין ימשיך להניע את המהפכה של עמנו נגד הכובש הציוני ואת הנחישות לעקור אותו מאדמתנו. העלייה בהרוגים היא תוצאה של התיאום הביטחוני המתמשך עם הכיבוש הציוני ושל פגישות הנורמליזציה שקיימו מנהיגי הרשות עם שרים ציונים וחברי כנסת ברמאללה לפני כמה ימים. הם אלו שעודדו את הכיבוש שוב לרדוף אחר ההתנגדות, להרוג את הצעירים ולבצע פשעים נוספים נגד העם שלנו".