מי עומד מאחורי מתקפות הסייבר המתוחכמות באירן? מתקפות הסייבר המסתוריות שאירעו בסוף השבוע האחרון באירן הובילו לשיבוש תנועת הרכבות במדינה ולתקלות באתר משרד התחבורה האירני ובמערכות המחשוב של העובדים. היום (ראשון) מתברר כי כחלק מאותם שיבושים, הופיע על המסכים שמציגים את זמני הנסיעות של הרכבות במדינת הענק מספר הטלפון הנייד של השליט העליון של אירן, עלי חמינאי - תחת הכותרת "מוקד לקבלת מידע" בנושא שיבושי תנועה.

על ידי כך, ככל הנראה שמי שעומד מאחורי המתקפה ביקש להראות לאירנים שיש בידיו יכולות שמאפשרות שליטה עמוקה על מערכות התקשורת והתשתיות של אירן - כזו, שכאמור, כבר גרמה לשיבושים קשים - ונדמה שיכולה להוביל לתקלות נרחבות ברחבי הרפובליקה האסלאמית גם בהמשך.

תחנת הרכבת המרכזית של טהראן, אירן. (צילום: AP)
שיבושים קשים נגרמו בתנועת הרכבות באירן. ארכיון | צילום: AP

אז מי למעשה עומד מאחורי אותה מתקפה מתוזמנת? מתקפה מהסוג הזה מצריכה יכולות נרחבות. האפשרות לחדור למערכת תשתיות של מדינה, לשבש את האופן שבו הרכבות פועלות ואת מערכת הבקרה שמפעילה את המסילות והשערים - ובנוסף, להקרין על המסכים תוכן ספציפי - זו לא פעולה של קבוצת האקרים.

לאחר ששר הביטחון גנץ שהה לאחרונה בארצות הברית, אחד הדברים שהוא תיאם מול הממשל האמריקני היה מעבר לפעילות מודיעינית משותפת בין המדינות ושיתוף של חומרים רגישים מאוד. גנץ ועמיתיו בצמרת הביטחונית האמריקנית סיכמו גם על פעילות מבצעית משותפת במזרח התיכון - כזו שכוללת גם פעילות סייבר. כדי לבצע פעילות מהסוג עליו דווח בסוף השבוע האחרון, יש צורך במשאבים ובתשתיות שלישראל ככל הנראה אין - וכדי לבצעה, היא זקוקה לסיוע אמריקני.

בני גנץ ולויד אוסטין בפנטגון (צילום: שמוליק עלמני, ללא)
מתואמים. שר הביטחון גנץ ומקבילו האמריקני בפנטגון, בחודש שעבר | צילום: שמוליק עלמני, ללא

אתמול (שבת) דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של אירן על שיבושים באתר משרד התחבורה של המדינה בעקבות "הפרעת סייבר" במערכות המחשוב של העובדים. בדיווח נכתב כי פרטי המקרה בבדיקה. האירוע מגיע לאחר שני מקרים חריגים שהתרחשו ביום שישי האחרון - מתקפת סייבר שהובילה לשיבוש תנועת הרכבות ופיצוץ עז שנשמע בצפון אירן.

בתחנות הרכבות באירן נרשמו עיכובים כבדים בסוף השבוע ונסיעות של קווים רבים בוטלו. בשעות הלילה, כוחות כיבוי רבים הוזעקו לפארק בצפון טהרן, לאחר שנשמע פיצוץ עז באזור. הטלוויזיה הממלכתית אישרה כי מדובר בחפץ חשוד שהתפוצץ בפארק וכי לא היו נפגעים.