אזעקות בגבול לבנון: שתי רקטות נורו הלילה (בין שני לשלישי) משטח לבנון לשטח ישראל, והתרעות נשמעו בשורה של יישובים בגבול הצפון. מצה"ל נמסר כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגור אחד, והשני נפל בשטח פתוח. עוד הודגש כי בשלב זה, אין הנחיות מיוחדות לעורף. הירי התבצע שעות בודדות לפני ביקור מתוכנן של ראש הממשלה נפתלי בנט בעיר מעלות הסמוך לגבול לבנון, ולפי שעה עדיין לא ברור אם אכן ייצא לפועל. כל זאת, שעות בודדות לאחר שדווח כי צה"ל תקף במהלך הלילה באזור העיר חלב שבסוריה.

בתגובה על שיגורי הרקטות הלילה, צה"ל ביצע ירי פגזים לעבר מקורות שיגור הרקטות בלבנון. בהודעת דובר צה"ל נמסר: "כוחות ארטילריים של צה"ל תקפו לפני זמן קצר בשטח לבנון בתגובה על שיגור הרקטות מלבנון לשטח ישראל מוקדם יותר הבוקר".

רסיסים מהירי על הצפון (צילום: שלומי יהודאי)
רסיסים מהיירוט בצפון, הבוקר | צילום: שלומי יהודאי

שר הביטחון בני גנץ התייחס לירי שבוצע לעבר שטח ישראל: "מי שנושא באחריות לירי הלילה היא מדינת לבנון שמאפשרת פעולות טרור משטחה. מדינת ישראל תפעל מול כל איום על ריבונותה ואזרחיה ותגיב בהתאם לאינטרסים שלה, בזמן ובמקום הרלוונטיים. עוד הוסיף השר גנץ: "לא נאפשר למשבר החברתי, הכלכלי והפוליטי בלבנון להפוך לאיום ביטחוני על ישראל. אני קורא לקהילה הבינלאומית לפעול כדי להחזיר את היציבות ללבנון".

לקראת השעה 04:00 הבוקר הופעלה התרעה במרחב הגליל המערבי שבגבול הצפון. בין היישובים שבהם נשמעה אזעקה - ראש הנקרה, יערה, חניתה, נתיב השיירה ושלומי. צה"ל אישר כי הופעלה התרעה במרחב הגליל המערבי וכי בוצע ירי לאזור.

תושבים בשלומי ובחניתה שבגליל המערבי דיווחו כי הם שמעו הדי פיצוצים. במועצה "מטה אשר" מסרו כי הם מבצעים סריקות אחר נפילות אפשריות, ובנוסף נמסר כי אין הנחיות מיוחדות לציבור. ריקו, תושב שלומי, סיפר: "הרעש העיר אותי, לדעתי היו שניים-שלושה פיצוצים. הייתה אזעקה, אבל בינתיים לא הודיעו לנו כלום". ראש מועצת שלומי פרסם הבוקר הודעה ובה הודיע על חזרה לשגרה ביישוב.

הירי לעבר היישובים בצפון התבצע שעות בודדות בלבד לפני ביקור מתוכנן של ראש הממשלה בנט, יחד עם שר התקשורת יועז הנדל, בעיר מעלות הסמוך לגבול עם לבנון. לפי שעה, עדיין לא ברור אם לאחר ההתפתחויות הביטחוניות באזור ראש הממשלה אכן יגיע ויקיים את האירוע כסדרו.


בתוך כך, כ-4 שעות לפני הירי מלבנון, בטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחו כי ישראל תקפה במדינה מדרום לעיר חלב. לפי הדיווח, מערכות ההגנה האווירית במדינה הגנו על "מטרות עוינות" בשמי העיר חלב, מטרות שמקורן בישראל. מדובר בתקיפה ראשונה שמתקיימת בסוריה ומיוחסת לישראל, מאז החל נפתלי בנט לכהן כראש הממשלה.

בסוכנות הידיעיות הסורית פורסם כי ההגנה האווירית בחלב הגיבה על "תוקפנות אווירית ישראלית" במרחב האווירי של העיר אלספירה, באזור הכפרי הדרומי של חלב. ברשת אל-מיידין הלבנונית דווח לפי מקורות כי התקיפה באזור הכפרי הדרומי של חלב התמקדה ב"מפעלי הגנה" וב"מרכז למחקרים מדעיים".

גורם צבאי סורי אישר כי סביב השעה 23:37 ביום שני, "האויב הישראלי ביצע תוקפנות אווירית לעבר דרום מזרח חלב". עוד צוין כי כלי ההגנה האווירית יירטו את רוב התקיפות, וכי תוצאות התקיפה נבדקות. בהמשך דווח כי על נזק שנגרם למערכת החשמל בעיר כתוצאה מפגיעה בכבל חשמל מרכזי.

בתגובה על הדיווחים של צבא סוריה ושל רשת אל-מיידין, כוחות האופוזיציה הסוריים טענו כי ההתקפות כוונו לבסיסי משמר המהפכה האירני ולמפעל נשק. עוד נטען כי התקיפה התמקדה באזור שכולל פעילויות מחקר ופיתוח של כוחות צבא אירניים.

בדובר צה"ל הגיבו על הדיווחים כי: "צה"ל לא מתייחס לדיווחים זרים". הודעה זו של צה"ל מגיעה בדומה להתייחסות לתקיפות קודמות בסוריה שיוחסו לישראל בתקופה האחרונה.

כרמל ליבמן השתתף בהכנת הידיעה.