בריטניה דיווחה אתמול (שלישי) באופן רשמי כי היא חוקרת אירוע שיכול להיות שיתברר כחטיפה של ספינה סמוך לחופי איחוד האמירויות, 96 קילומטרים מערבית לפוג'יירה. גורם ביטחוני אמר לרשת "סקיי ניוז" הבריטית כי 8-9 אנשים חמושים השתלטו על הספינה "אספלט פרינסס". החשד הראשוני נופל על אירן שמצדה הכחישה כל קשר לאירוע.

משמרות המהפכה האיראנים הכחישו כל מעורבות של כוחות אירנים או בעלי בריתם בתקרית מול חופי איחוד האמירויות, כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס. בטהרן טוענים: "מדובר באמתלה שמטרתה להכשיר תוקפנות נגד אירן".

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני דיווח שגורם ביטחוני בכיר אירני שיגר מסר מאיים לישראל, ארה"ב ובריטניה, זאת לאחר האיום על אירן מצד רה"מ בנט בעקבות תקיפת הספינה הישראלית במפרץ עומאן ביום שישי. "בריטניה, ארה"ב וישראל צריכות לזכור שאירן יכולה לסגור את מיצרי הורמוז בתוך דקות. מדינה ממנה תצא תקיפה נגד אירן תקבל תגובה מיידית", אמר אותו גורם, שהוסיף: "אירן עירנית מכדי שדיווחים בכלי תקשורת יפחידו אותה - האצבעות באירן נמצאות על ההדק".

דובר משרד החוץ של ארה"ב אמר כי "מוקדם מדי" מכדי לפסוק מה בדיוק התרחש עם הספינה אך ציין כי "הם מודאגים" מהאירוע ועוקבים אחריו.

בסוכנות הידיעות AP דווח על ארבע ספינות נוספות שאיבדו שליטה בנסיבות לא ברורות באותו האזור - "קווין אמת'ה", "גולדן בריליאנט", "ג'אג פוג'ה" ו-"אביס". על פי הדיווח, ארבע הספינות איבדו שליטה אין כעת יכולת להפעיל את מנועיהן או לשלוט במערכת ההיגוי. על פי אתר האינטרנט MarineTraffic שעוקב אחרי כלי שיט ברחבי העולם – ארבע הספינות דיווחו שהן לא תחת שליטה.

למרות שלא מדובר ככל הנראה בספינה בריטית, דובר משרד החוץ של בריטניה אמר כי הם "חוקרים  בדחיפות אירוע חריג על כלי שיט סמוך לאיחוד האמירויות".

ספינה אירן משחתת ים חיל הים אירן משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
ספינות קרב של משמרות המהפכה: אירן מכחישה כל קשר לאירוע | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס
ראש הממשלהה נפתלי בנט (צילום: לעמ)
בנט מאיים על אירן: "פועלים לרתום את העולם, אבל במקביל יודעים גם לפעול לבד" | צילום: לעמ

אירוע חריג זה מגיע על רקע תקיפת הספינה הישראלית "מרסר סטריט", שמפעיל איש העסקים איל עופר. באירוע, שהתרחש ביום שישי האחרון, נהרגו שני אנשי צוות כתוצאה מהפגיעה - האחד אזרח רומני והשני אזרח בריטי. תקיפה זו התבצעה ככל הנראה על ידי מל"ט מתאבד שפגע בגשר הספינה. זו הפעם הראשונה שבה תקרית מסוג זה מסתיימת עם נפגעים בנפש.

רה"מ נפתלי בנט שיגר מוקדם יותר היום מסר מאיים לעבר אירן: "לשבת בשלווה בטהרן ולהצית משם את כל המזרח התיכון - הדבר הזה נגמר. אנחנו פועלים לרתום את העולם, אבל במקביל יודעים גם לפעול לבד".

ראש הממשלה התייחס לתקיפת הספינה שבבעלות ישראלית במפרץ עומאן ואמר: "מיד אחרי התקיפה האירנית של הספינה, שיתפנו את המודיעין שלנו עם ידידינו בארצות הברית, בבריטניה ובמקומות אחרים. לאף אחד אין ספק מי עומד מאחורי האירוע, אבל אנחנו סיפקנו גם ראיות קשיחות ליתר ביטחון".

שר החוץ יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ צפויים להעביר מחר בצוהריים תדרוך מדיני-ביטחוני לשגרירי מועצת הביטחון של האו"ם, כחלק מהמאמצים הישראליים לגייס את מדינות העולם לגינויים וסנקציות כלפי אירן.

ההזמנה התקבלה בשגרירויות השונות ועל פי כמה גורמים דיפלומטיים ששוחחו עם N12, יציגו לפיד וגנץ בתדרוך חומרים מודיעיניים שמוכיחים כי אירן היא זו שעומדת מאחורי תקיפת הספינה "מרסר סטריט" בחופי עומאן, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. במשרד החוץ אישרו שאכן יצאה הזמנה כזו אבל הוסיפו שהם לא מתייחסים כרגע מעבר לזה, כך גם בלשכות לפיד וגנץ.