במרכז כפר עבא, בלב הבנייה הצפופה, נמצא בית ספר המשמש 300 מילדי הכפר. כ-25 מטרים מחצר בית הספר מחביא חיזבאללה מחסן אמל"ח גדול. "חיזבאללה הופך את האזרחים שלו למגן אנושי עבור התשתיות הצבאיות שלו", מסבירים בפיקוד הצפון. "הוא משתמש בקומות גבוהות בדירות מגורים, בקומת קרקע ובמרתפים כמחסני רקטות וטילי נ"ט. מחביא טונות של חומרי נפץ במרחק נגיעה מילדים.

בצה"ל מדווחים היום (רביעי) כי החליטו לחשוף את המטרה הזו – אחת מתוך אלפי מטרות שיתקפו ביום פקודה. בפיקוד הצפון מסבירים שחיזבאללה משתמש כטקטיקה עקבית בנכסים אזרחיים לפעילות צבאית. עם זאת, גורם בכיר הדגיש כי "תקיפה של מבנה כזה תגיע רק לאחר ניקוי האזור מבלתי מעורבים לפני או תוך כדי התקיפה".

לפי גורם שבקיא בפרטים - פיצוץ מחסן אמל"ח שכזה, על כל חומרי הנפץ שבו, שווה לחצי מכמות חומרי הנפץ שהתפוצצו בקיץ האחרון בנמל ביירות. "יש כאן ניסיון לשנות מדיניות", אמר גורם בכיר בצה"ל. "זהו גם לקח ממבצע שומר החומות בעזה – להפליל מטרות, לחשוף מה הופצץ ולציין איזה שימוש נעשה במתקנים אזרחיים על ידי חיזבאללה".

בית הספר בדרום לבנון (צילום: דובר צה"ל)
בית הספר שממוקם ליד מחסן האמל"ח של חיזבאללה | צילום: דובר צה"ל

השקט שאחרי המלחמה

ב-15 השנים האחרונות שעברו מאז מלחמת לבנון השנייה נשמר שקט יחסי בצפון; שקט שממנו עולה כי ששני הצדדים מורתעים ונזהרים מאוד מהדרדרות ללחימה. "אחרי מלחמת לבנון השנייה חיזבאללה למד לקח שמחזיק כבר 15 שנים", אמר מפקד פיקוד הצפון האלוף אמיר ברעם. "אם תהיה מלחמה נוספת, הם ישלמו מחיר גבוה הרבה יותר. אנחנו מכינים הפתעות להפתעות של חיזבאללה. המלחמה הבאה תהיה מורכבת עבורנו, אבל בלתי נסבלת עבורם".

בינתיים, פיקוד הצפון החל בסימון האתגרים המרכזיים במערכה האפשרית מול חיזבאללה. ירי הרקטות לשטח ישראל הוא המרכזי בהם. כיום חיזבאללה מחזיק בכ-140 אלף רקטות וטילים. מדובר בכוח אש עצום וביכולת ירי של יותר מאלפיים רקטות בכל יום. הרקטות של חיזבאללה מכסות כיום טווחים של 40-700 ק"מ, למעשה את מרבית שטח מדינת ישראל. כמו כן, בשנים האחרונות חיזבאללה אף השיג מל"טים, טילי שיוט וטילי חוף ים מתקדמים שמגיעים לטווח של על 400 ק"מ.

מחסן האמל"ח ליד בית הספר נחשף (צילום: דובר צה"ל)
מחסן האמל"ח שנחשף ליד בית הספר בלבנון | צילום: דובר צה"ל
חיילי צה"ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
חיילי צה"ל פועלים בגזרת הצפון | צילום: דובר צה"ל

במקביל, עוקבים בפיקוד הצפון אחר תוכניות הקרב של חיזבאללה. לא רק ירי תלול מסלול, אלא גם פשיטות של הכוח המיוחד של חיזבאללה, שינסו לפרוץ את הגבול ולהשתלט על מוצב או יישוב סמוך לגדר. אין כאן כוונה של הארגון לכבוש את הגליל, אלא זו חלק מתוכנית שיבוש והרתעה את ישראל מלהיכנס לתמרון קרקעי בתוך לבנון.

מול זה נערכת ישראל בקו הגנה חזק. בנק המטרות בפיקוד הצפון כיום גדול פי 20 מבנק המטרות שהיה לפני מלחמת לבנון השנייה. כמו כן, לצה"ל יש מודיעין מדויק יותר וטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית יותר, המבוססת על בינה מלאכותית ויכולות רשתיות מתקדמות. עוד פועל צה"ל לחיזוק יכולת התמרון הרב-זרועית, להגברת קצב האש ולשיפור יכולת הפגיעה בחיזבאללה, בלוחמיו ובנכסים האסטרטגיים שלו.

"איום הטילים של חיזבאללה חמור מאוד, אך אינו קיומי"

גורם צבאי בכיר בפיקוד הצפון

את איום הטילים המדויקים מגדירים בפיקוד הצפון כ"חמור ביותר, אך לא קיומי". בתוך כך, חלק נרחב מהפעילות בצפון מופנה למניעת התעצמות והתבססות חיזבאללה, בלבנון ובסוריה. מערכה שמתקיימת מתחת לרף המלחמה אבל לא נעצרת לרגע: החל בתקיפות משלוחי נשק במרחב דמשק, דרך חיסול אנשי חיזבאללה ופגיעה בעמדות הארגון לאורך גבול הגולן הסורי.

המשבר הכלכלי בלבנון

ההערכה בפיקוד הצפון שכל מערכה בצפון תהיה רב-זירתית – ירי וניסיונות לבצע פיגועים גם מלבנון וגם בגולן, חיזבאללה בחסות צבא סוריה ובאמצעים שיספקו האירנים. "הסיכוי שנסראללה יפעל כתוצאה מאירוע בעזה או בירושלים קלוש", הסביר גורם בכיר בפיקוד הצפון. "נסראללה נזהר מאוד מלהגיב, הוא חושש מהסלמה. הסיבות המרכזית לך היא דעת הקהל השלילית הרווחת נגדו על רקע מצבה הכלכלי הקשה של לבנון".

טנק צה"ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
טנק צה"ל במהלך אימון בגבול הצפון | צילום: דובר צה"ל

לפי כל הדיווחים לבנון מתקרבת למשבר רב-מערכתי מורכב, קשה ונפיץ, שעלול להביא להתפרקות המדינה. כעת מספר המובטלים במדינה עומד על 40%, בהם 25% שנמצאים בחוסר ביטחון תזונתי. כמו כן, הלירה הלבנונית כבר איבדה 90% מערכה.

"האזרחים נמצאים במלחמת הישרדות", מסביר אותו גורם בכיר. "מתח בין צעירים למבוגרים, בין שמרנות לליברליזם, ומאבק יומיומי בין מעמדות. הדבר היחיד שעוד עוצר זאת זה הזיכרון הצרוב והכואב ממלחמת האזרחים שפרצה בלבנון ב-1975". בפיקוד הצפון נערכים למצב של קריסה עד כדי כך שאלפי לבנונים ינהרו לגדר עם ישראל בחיפוש אחר תקווה ועתיד טוב יותר".