אלפי פלסטינים הפגינו היום (רביעי) סמוך לגדר גבול רצועת עזה. בתמונות מהרצועה נראו אנשים חמאס עם אפודים צהובים כשהם מנסים לחצוץ בין המפגינים לגדר. בצה"ל הגיבו בירי גז מדמיע ועל פי הדיווחים הפלסטינים, ישנם 14 פצועים, 5 מהם נפצעו מירי חי. ההפגנה מגיעה לאחר פציעתו של לוחם מג"ב, בראל חדריה שמואלי, ביום שבת האחרון ובזמן ביקורו של ראש הממשלה נפתלי בנט בארצות הברית.

בסהר האדום הקימו מרפאות בשטח בתוך אוהלים בסמוך לאזור. הפלגים הפלסטיניים הודיעו: "עמנו לא יכול להיכנע ואנשינו מאוחדים מאחורי ההתנגדות. יש קונצנזוס על המשך הפעילות (ההתנגדות). אנחנו עם אחד ונאבקים בהמשך הכיבוש".

מפגנים בתהלוכת חמאס בגבול עזה
מפיגינים בתהלוכת חמאס בגבול עזה

שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב בשטח בפיקוד הדרום על רקע ההסלמה בדרום, שבשיאה נפצע אנושות לוחם מג"ב חדריה שמואלי. "לישראל אין בעזה אינטרסים מלבד שקט והשבת הבנים", אמר גנץ. "המכשול לשגשוג ופיתוח הרצועה הוא חמאס בהובלת סינוואר. אנחנו נגבה מחיר על כל פגיעה באזרחנו, בחיילינו ובריבונותנו".

שר הביטחון הוסיף כי "ארגז הכלים שלנו הולך ומתמלא, גם באמצעים לסיוע ופיתוח הרצועה לטובת למעלה משני מיליון תושביה, וגם בתכניות ואמצעים צבאיים שאנו מפתחים אם נצטרך להפעיל את הכוח. המציאות בשטח תקבע אילו כלים נפעיל".

מפגנים בתהלוכת חמאס בגבול עזה
מפגינים בתהלוכת חמאס בגבול הרצועה

הצעדה תוכננה על ידי ארגוני הטרור ברצועה ובראשם חמאס כבר ביום שני. היא נערכת ימים ספורים בלבד, לאחר שביום שבת האחרון נפצע אנוש מירי בגבול, במהלך העימותים - לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי בן ה-21.

שעות ספורות לפני הצעדה, התקיימה הלווייתו של אסאמה ח'אלד אדעיג', המחבל שמת היום - לאחר שנפצע בעימותים ביום שבת. דובר חמאס עבד א-לטיף אל-קאנוע פרסם הצהרה עם מותו ובה אמר כי "ההפגנות בגדה וההפגנה שמתוכננת היום במזרח ח'אן יונס הן המשך ל'חרב ירושלים' ('שומר החומות') בהגנה על עמנו ועל המקומות הקדושים שלנו, ולא נפסיק עד להשגת המטרות של אנשינו".

"לעמנו הפלסטיני יש את הזכות לחיות על אדמתו בכבוד והאפשרויות שלו יישארו פתוחות להפעלת לחץ על הכיבוש עד להשגת דרישותיו ושבירת המצור באופן מלא", הוסיפו בחמאס.

מפגנים בתהלוכת חמאס בגבול עזה
מפגינים בתהלוכת חמאס בגבול רצועת עזה

בתוך כך, הרמטכ"ל אביב כוכבי הזהיר מוקדם יותר את חמאס. "עם סיום מבצע 'שומר החומות' צה"ל נערך, במאמץ מרוכז, לאפשרות של מבצע נוסף בעזה", הבהיר כוכבי. "אנחנו לא מקבלים ולא נקבל הפרת ריבונות, לא משנה מי עומד מאחוריה. חמאס אחראי לכל מה שיקרה ברצועה". על התקדמות הגרעין של אירן הוסיף: "מאיצים תוכניות מבצעיות ופועלים באופן שיטתי לצמצם את השפעתה של אירן במזרח התיכון".