פרסום ראשון: שר החוץ יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ צפויים להעביר מחר (רביעי) בצוהריים תדרוך מדיני-ביטחוני לשגרירי מועצת הביטחון של האו"ם, כחלק מהמאמצים הישראליים לגייס את מדינות העולם לגינויים וסנקציות כלפי אירן.

ההזמנה התקבלה בשגרירויות השונות ועל פי כמה גורמים דיפלומטיים ששוחחו עם N12, במסגרת התדרוך יציגו לפיד וגנץ חומרים מודיעיניים שמוכיחים כי אירן היא זו שעומדת מאחורי תקיפת הספינה "מרסר סטריט" בחופי עומאן, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. במשרד החוץ אישרו שאכן יצאה הזמנה כזו אבל הוסיפו שהם לא מתייחסים כרגע מעבר לזה, כך גם בלשכות לפיד וגנץ.

הדברים מגיעים בהמשך להתבטאויות הפומביות שיוצאות מצד גורמים ישראליים בכירים בנושא. רק שלשום אמר ראש הממשלה, נפתלי בנט כי "אירן, באופן פחדני, מנסה להתחמק מאחריותה על האירוע. הם מתכחשים לזה. אני קובע כאן באופן מוחלט: אירן היא שביצעה את התקיפה נגד הספינה הראיות המודיעיניות לכך קיימות".

בני גנץ ויאיר לפיד (צילום: החדשות12)
שר הביטחון גנץ ושר החוץ לפיד | צילום: החדשות12

המידע שבידי ארגוני המודיעין, בישראל ובמערב, אכן מצביע על כך שמדובר במבצע של חיל האוויר של משמרות המהפכה, וכעת ישראל גם מתכוונת לחשוף אותו בפני השגרירים כדי לגייס את העולם למהלך משמעותי נגד אירן. ברקע הדברים, נפגשו הלילה ראש המל"ל אייל חולתא והיועצת המדינית של ראש הממשלה, שמרית מאיר עם ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב. הביקור הוא ביקור מקדים להגעתו של בנט לוושינגטון בסוף החודש הקרוב.

הספינה מרסר סטריט שהותקפה מול חופי עומאן, 2016 (צילום: AP)
הספינה מרסר סטריט שהותקפה מול חופי עומאן, 2016 | צילום: AP

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הגיב אמש לתקיפה והזהיר: "ארצות הברית בטוחה שאירן היא זו שביצעה את המתקפה על כלי השיט שמנוהל על ידי ישראלים באמצעות מל"ט. אנחנו בקשר עם בריטניה ורומניה (שאזרחיהן נהרגו במתקפה), בקשר עם ישראל ועם מדינות נוספות - ותהיה תגובה על התקיפה".

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון התייחס לאירוע והזהיר: "אירן מוכרחה לשאת בתוצאות על התקיפה השערורייתית. מדובר בתקיפה בלתי מתקבלת על הדעת". הוא הוסיף: "אזרח בריטי מת והכרחי לחלוטין שאירן וכל מדינה אחרת יכבדו את החופש לנווט מסביב לעולם - ובריטניה תמשיך להתעקש על כך".