"תיזהר! אוי ואבוי!": קצין צה"ל תועד אתמול (שישי) דוחף פעיל שמאל באזור דרום הר חברון, דחיפה שגרמה לפציעתו של המפגין. "התעופפתי כמה מטרים באוויר ונחתי על הפנים", סיפר המפגין שנפצע. גם בצבא כבר מודים שזה לא היה צריך לקרות ושכך לא צריך היה הקצין להתנהג.

באזור הכפר א-תוואני מתקיים מאבק בין פלסטינים לבין מתנחלים כמעט על בסיס יומי: תקיפות הדדיות ואירועי אלימות קשים שהתגברו בתקופה האחרונה. אתמול יצאו עשרות פעילי שמאל להביא מים לתושבי חמאמדה, לאחר שלטענתם ישראל ניתקה אותם ממקורות המים. זה קורה מדי יום שישי בחודשים האחרונים, אך הפעם החלו הפעילים לחסום את הכביש וסירבו לבקשת החיילים להמשיך בדרכם.

זה נמשך דקות ארוכות. החיילים ביקשו פעם אחר פעם לזוז, אך פעילי השמאל סירבו. בצבא אומרים שכך גם החלו התגרויות ופרובוקציות. החיילים השתמשו ברימוני הלם וגז בניסיון לפזר את המפגינים.

עימות בדרום הר חברון (צילום: נגה קלינסקי)
עימות בדרום הר חברון | צילום: נגה קלינסקי

העימות נמשך עד שאחד הקצינים תועד דחף בכוח את אחד הפעילים. "צריך אמבולנס.... תראה מה הוא עושה, סגן אלוף בצה"ל!", אמרו הסובבים. 5 פעילים נוספים נעצרו.

"הרוח של המפקד הייתה הרבה אלימות", טוען י', פעיל "לוחמים לשלום" שנפצע באירוע. "זה רימוני הלם, רימוני גז, מעצרים ולהכות פעילים". הוא מספר: "נדחפתי מאחור על ידי חייל, התעופפתי כמה מטרים באוויר ונחתי על הפנים".

מ"לוחמים לשלום" נמסר בתגובה לדחיפת פעיל הארגון: "כמו כל פעולה של לוחמים לשלום, הייתה בלתי-אלימה. אף פעיל בהפגנה לא תקף ולא התפרע, כמתועד בתמונות ובסרטונים הרבים מהאירוע, ותגובת הצבא היא שקר גס. התפרעות הצבא אל מול פעולה לא אלימה שכל מהותה היא העברה של עוקב מים לכפר פלסטיני היא מבישה. אבל ההחלטה של צהל באמצעות תגובה שקרית לנסות ולטייח את האירוע מצביעה על כשל מערכתי חמור ביותר".

מדובר צה"ל נמסר: "המפגינים חסמו את הציר, ניסו לתקוף פיזית את החיילים, קיללו ואיימו ואף נשכבו על גלגלי כלי הרכב הצבאיים. כוח משטרת ישראל נכח במקום ואף עצר חמישה מתפרעים. התנהלות הקצין כפי שמשתקפת בסרטון אינה תואמת את המצופה מקצין צה"ל. האירוע מתוחקר ויופקו הלקחים בהתאם".