המצד אחר 6 האסירים הביטחוניים שנמלטו מכלא גלבוע נמשך: ככל שעוברות השעות מתגלים פרטים חדשים שחושפים את גודל המחדל של שב"ס שלא הצליח למנוע בריחת המחבלים מהכלא. מתברר שזכריה זביידי, מבכירי חוליית האסירים הנמלטים, הועבר רק אתמול (ראשון) לתא שממנו הוא נמלט. בתוך כך, מתברר כי הסוהרת שהייתה מוצבת במגדל השמירה מעל פיר המנהרה נרדמה במהלך המשמרת.

הבריחה מכלא גלבוע - סיקור שוטף ב-N12:

6 אסירים ביטחוניים נמלטו מכלא גלבוע דרך מנהרה
אלה המחבלים שהצליחו להימלט מהכלא
השאלות הקשות מאחורי בריחת האסירים מהכלא
המצוד בעיצומו: טלפון סלולרי שמיוחס לחולייה אותר בבית שאן

המעבר של זביידי לתא החדש חריג מאוד. בשב"ס קיים נוהל של הפרדת אסירים בהתאם לארגונים שאליהם הם משוייכים. זביידי משתייך לארגון פת"ח ואילו חמשת האסירים הנוספים ששהו בתא וברחו עמו משתייכים לג'יהאד האסלאמי. באופן מפתיע – בקשתו לעבור לתא קיבלה אישור ולא הדליקה נורה אדומה.

בחיפושים אחר ששת האסירים, כלא גלבוע  (צילום: החדשות 12)
בחיפושים אחר ששת האסירים, כלא גלבוע | צילום: החדשות 12
חשד לבריחת אסירים בכלא גלבוע
פתח המנהרה ממנו יצאו האסירים

עוד מתברר כי במהלך ספירת הלילה אחד הסוהרים התפלא למצוא את זביידי בתא ושאל אותו למעשיו, והאחרון השיב לו כי יש על כך אישור ממפקד האגף. כאמור, אף אחד לא טרח לבדוק מה עומד מאחורי בקשתו להצטרף דווקא לתא זה – שממנו ברח באישון ליל.

השיחה למוקד 100 שהעירה את השב"ס מהתרדמת

במהדורה המרכזית הערב פרסמנו את השיחה הראשונה של נהג מונית למוקד 100 של המשטרה, שבה הוא הודיע על דמויות חשודות שהוא ראה בורחים משטח בית הכלא לכיוון השיחים. בעקבות אותה שיחה – שב"ס מתחיל בספירה של האסירים והבריחה מתגלית זמן קצר לאחר מכן.

השיחה התקבלה במוקד המשטרה בשעה 1:49. מדובר בנהג מונית שנסע בכביש 71, בין עפולה לבית שאן, שהבחין בדמויות של חשודים שנראים רצים מבית הכלא "לכיוון השיחים". כך נשמעה השיחה בין האזרח למוקד המשטרה:

נהג מונית: "עברתי עכשיו מבית שאן לכיוון עפולה, יש פה את בית הסוהר בצד שמאל, ראיתי איזה 3 אנשים רעולי פנים עם תיקים וזה, לא ראיתי את הפרצוף שלהם, והם ברחו לכיוון השיחים".
 
מוקדנית: "איזה שיחים?"
 
נהג מונית: "שיחים מול בית הסוהר.  ממש הם חצו את הכביש במהירות ונכנסו לתוך השיחים.  ממש בקושי הצלחתי לראות אותם. הם היו עם בגדים כאלה, כולם אותו צבע".

מוקדנית: "איזה בגדים? תתאר לי מה הם לבשו".

נהג מונית: צבע כמו בוץ כזה, אני יודע, לא יודע. זה היה צבע אחיד, כולם היו נראים אותו הדבר. הם עברו פשוט מהשטח של בית הסוהר לכיוון השטח הפתוח שם. היו להם תיקים עליהם, כל אחד, היה עליהם תיק. יכול להיות שהם תאילנדים,  אין לי מושג.

מוקדנית: בסדר גמור. אני מעבירה את זה לדיווח.

תוכניות כלא גלבוע פורסמו במלואן באינטרנט

בתוך כך, מתברר כי תוכניות בית הכלא גלבוע פורסמו ללא צנזורה באתר האינטרנט של משרד האדריכלים "פורה יעקובי קרני". בשלב זה לא ניתן לדעת אם אותם שרטוטים אכן סייעו לבריחה. לצד השרטוטים של כלא גלבוע, הופיעו באתר המשרד תוכניות של בתי כלא נוספים.

בתמונות שהופיעו באתר ניתן לראות את כל שטח הכלא, את מבנה בית הסוהר עצמו - מהפנים ועד לחומות החיצוניות. אולם היום, לאחר הבריחה, האתר ירד מהאוויר והתמונות שהוצגו בו - נמחקו. במשרד האדריכלות "פורה יעקובי קרני" סירבו להגיב על הדברים. משירות בתי הסוהר טרם נמסרה תגובה.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב פרסם בפייסבוק פוסט שבו תיאר את השתלשלות האירועים כפי שדווח לו וציין כי "לא צריך להיות גאון גדול בשביל להבין שהיה כאן כשל חמור". "התעוררתי לפנות בוקר עם טלפון מנציבת שירות בתי הסוהר ובפיה בשורה קשה. כפי שכולם כבר יודעים, שישה מחבלים, אסירים ביטחוניים, נמלטו במהלך הלילה מכלא גלבוע", כתב בר-לב. "שאלות רבות טורדות את כולנו מאז משמע החדשות, והקשה מביניהן – היכן נמצאים עתה אותם נמלטים?".

בר-לב ניסה להסבר כיצד ברחו האסירים: "נסעתי לחפ"ק משטרת ישראל ליד כלא גלבוע ולאחר מכן לכלא עצמו. התברר לי שכלא גלבוע נבנה בשנת 2004, כנראה במהירות רבה לאור הצורך בכליאת עצורים בעקבות האינתיפאדה השנייה. בכדי לחסוך בזמן ובכסף נבנה הכלא על גבי 'קונסטרוקציה' שהרימה אותו במעט מעל לפני הקרקע ויצרה מעין תעלות מתחת לרצפת הכלא.

"ב-2014 היה ניסיון בריחה מהכלא באמצעות אותם מעברים תת קרקעיים. בעקבות כך הוקמה ועדת בדיקה שאת מסקנותיה והמלצותיה יש לבחון האם מומשו? המחבלים שיצאו מהכלא הבוקר ניצלו את אותן תעלות תת קרקעיות ובאמצעותן יצאו מעבר לחומת הכלא, חפרו מעט כלפי מעלה ונסו לנפשם. מה קרה בין רגע יציאתם עד לרגע שהתברר שאסירים ברחו - יש לברר ונברר".