פרסום ראשון: דריכות במערכת הביטחון בעקבות סיכול הברחת הנשק הגדולה היום (שבת) בגבול לבנון. גורמים שונים מציינים כעת כי בישראל לא זוכרים הברחה בהיקף שכזה – הן מבחינת הכמות והן מבחינת איכות כלי הנשק שנתפסו. עוד הם מעריכים כי אותו נשק אולי נועד דווקא להוציא לפועל פעולות טרור בשטח ישראל, ולא בהכרח לתחום הפשיעה הפלילית.

בסיכול ההברחה היום נתפסו 43 כלי נשק, ועלותו של כל אקדח עומדת על כ-60 אלף שקלים. במערכת הביטחון מזהים שחיזבאללה נחוש להוציא לפועל פיגוע, ויכול להיות שבתקופה הנוכחית הוא יעדיף לעשות זאת דווקא בתוך שטח ישראל, ולא באזור גדר גבול הצפון. על פי ההערכה, חיזבאללה צפוי לבחור באפשרות זאת מתוך כוונה להימנע מעימות בגבול שעלול להצית מלחמה כוללת.

בישראל חוששים שכלי הנשק היו מיועדים לשימוש תאים סודיים של ארגון חיזבאללה הלבנוני בישראל. ככל הידוע, שתי דמויות בכירות של הארגון עוסקות בנושא וקשורות לפעילויות ההברחה: הראשון הוא חאג' ח'ליל חרב, יועץ בכיר של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שעוסק באופן אישי בתכנון פעולות טרור נגד ישראל. הדמות השנייה הוא קייס עובייד, ערבי-ישראלי מטייבה במקור, שעזב את ישראל לפני כמה שנים ומתגורר כיום בביירות.

חאג' חליל חארב (צילום: דובר צה"ל)
חאג' חליל חארב | צילום: דובר צה"ל
קייס עובייד
קייס עובייד

עובייד הוא איש הקשר של חיזבאללה לערביי ישראל, ובהם גם אנשי משפחות הפשע. בנוסף, הוא מנסה גם לסייע לארגון בהקמת תאי טרור בפנים הארץ. עובייד אחראי על התיאום של ההברחות – החל ממיקום וזהות המבריחים ואוספי הסחורה וכן באופן העברת הכסף. הוא היה שותף בין היתר לחטיפתו של אלחנן טננבאום ללבנון.

בעבר, אמצעי לחימה שהוברחו משטח לבנון לישראל כבר שימשו לביצוע פעולות טרור, כולל של ארגון חיזבאללה. מתחילת שנת 2021 סוכלו על ידי צה"ל והמשטרה 5 מבצעי הברחות גדולים של סמים ונשק.

בחודש פברואר נתפסו 12 ק"ג סמים במרחב, וכתוצאה מכך נעצרו כמה חשודים בתוך שטח ישראל. בתחילת אפריל נתפסו שני אקדחים ושני ק"ג סמים. כמו כן, שני אירועים גדולים יחסית התרחשו רק לפני כחודש, כשנתפסו בסך הכול 27 אקדחים וכ-36 ק"ג סמים.