הרמטכ"ל משיב לביקורת: רא"ל אביב כוכבי נשא דברים הערב (חמישי) בטקס חילופי מפקדי חיל הים בבסיס הקריה בתל אביב. במהלך נאומו, הוא התייחס לתקרית בה נורה סמ"ר בראל חדריה-שמואלי ז"ל, שנפצע אנוש ומת מפצעיו כעבור 9 ימים בהם נאבק על חייו בבית החולים - והדף את הטענות והביקורות לפיהן הוראות הפתיחה באש שניתנות לחיילים אינן ברורות ושכובלים את ידיהם. 

בראל חדריה שמואלי (צילום: דוברות המשטרה)
בראל חדריה-שמואלי ז"ל | צילום: דוברות המשטרה
 

"בימים אלו אנו משלימים תחקיר יסודי שהופך כל אבן, תחקיר שמבוסס על אמות מידה מקצועיות וערכיות בלבד", הדגיש כוכבי, "במקרים רבים בהם התפתחו אירועי אלימות והפעלת אמצעי לחימה לאורך הגבול, נפגעו מחבלים רבים על ידי חיילי צה"ל. החיילים והמפקדים מצוידים בכל הכלים ובהוראות פתיחה באש חדות וברורות. כל טענה אחרת משוללת כל יסוד והיא אינה אלא שקר מוחלט. כל חייל הניצב בפני איום וסכנת חיים, בשגרה או בלחימה, רשאי, צריך ומחויב לפעול בחדות, לחתור למגע ולסכל את האיום".  

עוד הבהיר הרמטכ"ל: "בשדה הקרב שורר ערפל, התרחשויות פתאומיות וחיכוך ואין אפשרות לצפות כל אירוע. ההחלטות מתקבלות במהירות ובתנאים מורכבים ולא ניתן להימנע מטעויות. מסיבה זו ותוך גילוי מנהיגות ודוגמה אישית, המפקדים נמצאים לפנים. מפקדי צה"ל לא שולחים חיילים לקרב – הם יוצאים איתם ומובילים אותם! גם באירוע זה המח"ט והמפקדים הובילו מלפנים - ושהו עם החיילים בקו המגע עם האויב".

"לא נבטיח אפס שגיאות, אך אנו מחויבים למאמץ קבוע של תחקור ושיפור", אמר. "ארגון מצוין אינו חף מטעויות אבל מקיים תהליך למידה יסודי. זוהי חובתנו למקצוע, לביטחון, לחברה הישראלית, להורים, למשפחות ומעל לכל - לחיילים".

משפחת הלוחם דורשת להקים ועדת חקירה: "אירעו כשלים מערכתיים חמורים"

בני משפחתו של סמ"ר שמואלי שיגרו בתחילת השבוע מכתב חריף לרמטכ"ל כוכבי, מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן ומפקד פיקוד דרום אלוף אליעזר טולדנו, בו הם טענו שאירעו כשלים מערכתיים חמורים שהובילו למותו של יקירם – ודרשו הקמת ועדת חקירה צבאית שתבחן את המקרה. 

"למרבה הצער, בני המשפחה לא קיבלו עד עתה תשובות לשאלות הנוקבות שהעלו, תוך שהמפקדים שנפגשים איתם אומרים להם להמתין לסיום התחקור, והם נאלצים להיות ניזונים מפרסומים בתקשורת ביחס לתחקירים שנערכו, לממצאים ולמסקנות שעלו בהם", ציינו פרקליטי המשפחה במכתב. 

לטענת בני המשפחה, התחוללו "מחדלים משמעותיים חמורים בכלל הדרגים ביחס לכל שלבי הפעילות באירוע – בהיערכות המבצעית בנוהל הקרב לפני האירוע, במהלכו ואולי גם אחריו". לדבריהם, "התחקיר המתהווה בצה"ל כבר סימן וקבע את המסקנות והלקחים, כשהאחריות למחדלים תופנה לפיקוד בשטח, ככל הנראה לדרגי פיקוד נמוכים ובינוניים".

"המשפחה לא תשלים עם מסקנות שיפנו שוב את האחריות לש.ג. בלבד", צוין. "דרישת המשפחה היא שתיערך בדיקה נוקבת, אובייקטיבית ובלתי תלויה ושיוסקו כל המסקנות המתחייבות – גם ביחס לדרג הפיקוד הבכיר – ויינקטו צעדים פיקודיים משמעותיים וחריפים. הדרך הנכונה לבצע את הבדיקה האובייקטיבית היא ועדת חקירה צבאית".