עליית מדרגה בחזית הימית: שני אנשי צוות ששהו על ספינה שמפעיל איש העסקים הישראלי איל עופר, אזרח רומני ואזרח בריטי, נהרגו בתקיפה שהתרחשה הלילה בים הערבי, סמוך לחופי עומאן - כך הודיעה היום (שישי) החברה שמפעילה את הספינה, שעות לאחר שהצבא הבריטי דיווח על האירוע. התקיפה התבצעה ככל הנראה על ידי מל"ט מתאבד שפגע בגשר הספינה. זו הפעם הראשונה שבה תקרית מסוג זה מסתיימת עם נפגעים בנפש.

בישראל עד כה לא אישרו את אמיתות הדיווח, שמתפרסם בעיצומה של מתיחות הולכת וגוברת בין ישראל לאירן. בחודשים האחרונים כמה ספינות ישראליות שימשו יעד לתקיפות, וגורמים בישראל הפנו אצבע מאשימה כלפי אירן. ברפובליקה האסלאמית לא הגיבו עד כה על הדיווחים על התקיפה הלילה. בבריטניה הבהירו: "זה לא מעשה פיראטי".

אייל עופר (צילום: אלי דסה)
איל עופר, ארכיון | צילום: אלי דסה

חברת הספנות בבעלות איש העסקים הישראלי איל עופר אישרה כי מדובר בספינה יפנית שמנוהלת על ידה: "אנחנו יכולים לאשר כי היה חשד לתקרית פיראטית על סיפון המיכלית M/T Mercer Street. אנחנו בקשר עם הרשויות הימיות בבריטניה ונספק מידע בהמשך". עוד נמסר כי הספינה הייתה בדרכה מדאר א-סלאם שבטנזניה לפוג'יירה, ללא מטען.

גורם ישראלי ששוחח עם N12 לאחר האירוע מסר שמדובר בפעולת טרור נגד חברה אזרחית ושהאירוע הזה מונח לפתחן של בריטניה ורומניה, שאזרחיהן נהרגו באירוע - קפטן הספינה רומני ואחד ממאבטחי הספינה מחזיק באזרחות בריטית. התקיפה בוצעה ככל הנראה על ידי מל"ט מתאבד שפגע בגשר האונייה - פעולה אותה הם מגדירים "פעולת טרור אכזרית ושפלה נגד הספנות הבינלאומית". כלי שיט אמריקניים מלווים את הספינה הפגועה לנמל באיחוד האמירויות כדי לטפל בנזק שנגרם לה וכדי להמשיך בחקירת האירוע. 

אזור האירוע:

ההודעה הראשונית והקצרה של משרד הסחר הימי הבריטי עדכנה על קיום החקירה. לפי ההודעה, התקרית התרחשה ביום חמישי בלילה, צפונית-מזרחית לאי מסירה בעומאן, במרחק של כ-300 קילומטרים ממוסקאט הבירה. בתחילה, הבריטים לא הרחיבו על נסיבות האירוע, אך ציינו כי שעות קודם לכן התרחשה תקרית דומה באותו אזור. לאחר כמה שעות עדכנו על הקשר הישראלי לספינה.