בריחת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע מטלטלת הבוקר (שני) את מדינת ישראל, במה שמסתמן כאחד המחדלים הגדולים שידע שירות בתי הסוהר. כרגע כלל כוחות הביטחון ממקדים את מאמציהם במצוד אחר הנמלטים, אולם שלב התחקור והשאלות הקשות בוא יבוא.

6 מחבלים נמלטו - איש לא ידע

השאלה המתבקשת הראשונה: איך אף אחד לא ראה? ההערכה היא כי החפירה התנהלה במשך שבועות ארוכים, אם לא חודשים. איך ייתכן שאף גורם לא ידע על המתרחש, לא שמע ולא ראה?

גם בעיצומה של ההימלטות מהכלא מגדל הפיקוח לא הבחין באסירים שברחו. הדיווח הראשוני שבעקבותיו התבצעה ספירת אסירים הגיע בכלל מחקלאים באזור שהבחינו ב"גנבים" מתהלכים בשדות הסמוכים לבית הסוהר.   

בהתייחסות הראשונה של שב"ס לאירוע אמר גונדר אריק יעקב, מפקד מחוז הצפון: "לא מדובר בדיוק במנהרה שנחפרה, יש פה משהו שנוצל כתוצאה מהמבנים של התאים שניצלו את החלל. ממה שאנחנו מזהים כרגע במבט הראשוני לתוך המנהרה יש גם כשל של המבנים שנמצאים על בסיס כלונסאות. היה חלל מלמטה שהאסירים כנראה ניצלו". 

כלא גלבוע. המנהרה ששימשה את האסירים למילוט
המנהרה שממנה ברו האסירים

חסימת השיחות לא הופעלה בשל חשש מעימותים בכלא?

בשעה זו גוברת ההערכה שהאסירים קיבלו סיוע חיצוני באמצעות טלפון סלולרי אחד לפחות שהוברח לתוך הכלא. אם העובדה נכונה, הדבר רק מגביר את הכשל בשב"ס: לפני כשנה הושלמה במתקן גלבוע התקנת מערכת חדשנית יקרה שנועדה לחסום שיחות לטלפונים סלולריים. "גלבוע" אמור היה להיות בית הכלא הראשון שמצויד במערכת שהתגאתה בה שב"ס, ולמרות שהמערכת הותקנה – מתברר כי היא מעולם לא הופעלה.

הביוב שממנו ברחו האסירים בכלא גלבוע  (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
הביוב שממנו ברחו האסירים | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס

אחת הטענות שנשמעו היא כי ההחלטה למנוע את הפעלתה נבעה מחשש לעימותים וחיכוכים עם הנהגת האסירים בכלא. עד כדי כך המערכת הייתה מוכנה לשימוש, שבמקביל להתקנה שלה הותקנו עוד טלפונים ציבוריים כך שיתאפשרו שיחות מוסדרות, מפוקחות ומותרות בין האסירים לבין גורמים מבחוץ. חרף כל ההכנות - בשורה התחתונה מערכת מיסוך השיחות לא הופעלה.

זירת האירוע, כלא גלבוע (צילום: החדשות 12)
בגדי האסירים נותרו בשטח | צילום: החדשות 12

סוגיית המודיעין והמסוכנות הגבוהה לבריחה

עניין מטריד נוסף הוא סוגיית המודיעין: שום מידע מודיעני לא התקבל על כוונת האסירים המסוכנים לברוח; לא בכלא עצמו, לא בבתי כלא אחרים ולא באמצעות גורמים שמסייעים לגורמי המודיעין במדינה.

האסירים שברחו רובם ככולם יושבים על עבירות ביטחוניות חמורות, ומרצים עונשי מאסר ארוכים. לפחות שלושה מהם אף הוגדרו כבעלי מסוכנות גבוהה לבריחה, אולם לא ברור אילו פעולות אם בכלל ננקטו בעקבות אותה הגדרה. גונדר יעקב: "תרחיש הבריחה מבית הכלא הוא אפשרי. זה תרחיש שאנחנו עובדים עליו בשב"ס, לומדים ומתרגלים את עצמנו כדי שאירוע כזה לא יקרה. כמובן שיש מה לתחקר וללמוד כדי שזה לא יקרה שוב, ובטח להבין מה קרה באירוע הנוכחי".

כוחות מיוחדים של שב"ס בחיפוש אחר האסירים בכלא גלבו (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
כוחות מיוחדים חוקרים את האירוע | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס

שאלת ההיערכות לחפירת מנהרות מהכלא

כבר ב-2014 התגלתה מנהרה בכלא גלבוע. מבקר המדינה פרסם באותם ימים דוח נוקב בנושא. איך כעבור שבע שנים מאז חשיפת המנהרה הקודמת בשב"ס לא ידעו להיערך לאפשרות של חפירת מנהרה נוספת?