בצה"ל סיימו בימים האחרונים לגבש תוכניות מבצעיות לפעולה נרחבת בעיר הפלסטינית ג'נין, שנחשבת למוקד הטרור הגדול ביותר כיום בשטחים - כך דווח הערב (ראשון) במהדורה המרכזית. בריחת האסירים מכלא גלבוע החזירה את העיר למוקד תשומת הלב, לנוכח החשש שהם יגיעו אליה. בג'נין פועלים חמושים רבים והמשילות של הרשות הפלסטינית בעיר מוגבלת ביותר - וייתכן שישראל תיאלץ לצאת למבצע נרחב באזור בתקופה הקרובה.

בצה"ל מגדירים את המתרחש במחנה הפליטים ג'נין כ"אנרכיה מוחלטת". בחלקים נרחבים של העיר מחזיקים מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ביכולת משילות מוגבלת ביותר. ישראל תנסה לחזק את הרשות ולעודד אותה לפעול בעצמה בג'נין, אך מי שמכיר את המתחולל שם אומר כי "לרשות הפלסטינית יש נשק - אבל אין חשק".

המציאות המטרידה דוחפת את ישראל לפעולה, והעיתוי ייקבע בהתאם לאופי התגובה הפלסטינית על מעצר המחבלים שנמלטו ולהמשך פעילות הטרור שיוצאת מהעיר. שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי אישרו את התוכניות המבצעיות, ובישראל מבינים שפעולה רחבה כזו עם נפגעים, כפי שמתוכנן, עלולה להקרין גם על הנעשה ברצועת עזה - וגם לכך נערכים.

כוח ימ"מ פתח בירי - המחבלים נכנעו

כוחות הביטחון השלימו אמש את לכידתם של שני האסירים הנותרים שנמלטו בערב ראש השנה מכלא גלבוע, וכעת מתבררים הפרטים על המבצע המורכב שאותו תכננו בפיקוד המרכז, בשיתוף עם משמר הגבול ועם השב"כ. הכוחות נכנסו באישון לילה לשכונה המזרחית בג'נין, ובתוך כרבע שעה אילצו את האסירים להסגיר את עצמם - ועשו את דרכם לישראל.

לאורך הימים האחרונים עקבו במערכת הביטחון אחר תנועת המחבלים. תחילה חשבו שרק אחד מהם הגיע לג'נין, אולם בהמשך התברר ששניהם נמצאים יחדיו, ובסיוע מקומי עוברים מדירת מסתור אחת לאחרת. מידע מודיעיני שהתקבל בשב"כ וביחידה 8200 הצביע על כך שהשניים נמצאים בפאתי ג'נין יחד עם סייענים, והמבצע החל להתגלגל עד שבסוף השבוע אישרו אותו הרמטכ"ל ושר הביטחון.

בהתאם לכך, בשעה 01:30 נכנסו הכוחות לעיר. על פי התוכנית, כוח ימ"מ היה אמור לפרוץ ראשון ליעד, ואילו כוחות גדולים מאוד הונחו לכתר את השכונה המזרחית ולמנוע מפלסטינים חמושים להגיע למקום ממחנה הפליטים. "הם חזרו לתוך הגרם, כנראה מנסים לרדת", נשמעו בקשר לוחמי הימ"מ שכיתרו את המבנה יחד עם סיירת חרוב.

הלוחמים כרזו לשניים לצאת מהמבנה, ומשלא נענו - פתחו בירי אזהרה שבסיומו יצאו המחבלים עם ידיים מורמות והסגירו עצמם לידי כוחות הביטחון, שהחלו לעשות את דרכם מחוץ לעיר בזמן שחמושים ירו לעברם ממרחק רב.

"אני מבקש לשבח את כל הכוחות שפעלו ועדיין פועלים על ביצוע מדויק ומקצועי, רוח לחימה ונחישות פעולה לאורך כל השבועות האחרונים", בירך שר הביטחון בני גנץ, שהזהיר: "אם יהיו ארגוני טרור שינסו להרים את ראשם על גבם של התושבים הפלסטינים, אנו נפעל מולם בעוצמה ונפגע במפגעים ובשולחיהם".