ראש אגף תכנון בשב"ס גונדר חזי מרקוביץ' התייחס הערב (רביעי) בריאיון למהדורת צאת החג למחדל בריחת האסירים מכלא גלבוע ואמר כי "שב"ס סיכל עשרות ניסיונות בריחה – אבל הפסיד בקרב הזה". מרקוביץ' הוסיף שהאסירים הביטחוניים הם עם סיכון גבוה לבריחה וטען ש"מתנהל קרב מוחות" בינם ובין אנשים הסגל.

"אין ספק שמדובר באירוע קשה, יש צבר של מספר סיבות וגורמים שיצרו את האירוע", אמר מרקוביץ'. "בודקים את הדברים לעומק בכל הרמות. גם ברמה המקומית של בית הסוהר, וגם ברמה המערכתית של שב"ס".

חשד לבריחת אסירים בכלא גלבוע
הבור שממנו ברחו האסירים מכלא גלבוע

על הטענה שלשב"ס לקח יותר מדי זמן לגלות על הבריחה אמר: "לא רוצה להיכנס ללוחות הזמנים. בסוף מדובר בליצור תמונת מצב של ספירות בשני בתי סוהר בשעת לילה מאוחרת. בבית סוהר ביטחוני אתה לא מגיע פשוט לתא עם סוהר, פותח את הדלת ומתחיל לספור. זה תהליך מורכב, שמצריך צבירה של כוחות, גם של קצינים וגם של הסוהרים במתקן".

"עובדתית, לא היה מידע מודיעיני", אמר עוד מרקוביץ'. "אם היה מידע היו נעשות פעולות משמעותיות. מטבע הדברים אסירים ביטחוניים הם עם סיכון גבוה לבריחה. אסיר ביטחוני עושה הכול כדי לתכנן את הבריחה שלו. זה קרב מוחות בין האסירים לאנשי הסגל. אנחנו סיכלנו עשרות של ניסיונות בריחה והכוונת טרור מתוך בתי הסוהר. במקרה הזה הפסדנו את הקרב, אבל נצא ממנו מחוזקים".

שירות בתי הסוהר גלבוע (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
כלא גלבוע | צילום: פלאש 90, פלאש/90

שאלה משמעותית שעלתה מהאירוע הזה היא אם האסירים קיבלו עזרה מבפנים כדי לברוח. נרקוביץ' אמר שאינו יכול להתייחס לנושא, אך ציין כי אינו מכיר מידע כזה. "אנחנו גם לא צד בחקירה", הוסיף. "האירוע צריך להיבדק בכל ההיבטים. בסוף ההתנהלות בתוך בתי הסוהר היא התוויית מדיניות. יש מורכבות בניהול אסירים ביטחוניים. הם אנשים מתוחכמים".

על המהומות בכלא: "הם שברו את הכלים"

מרקוביץ' התייחס גם למהומות בבתי הסוהר בעקבות ההחלטה לפזר אסירי ג'יהאד איסלמי בתאים נפרדים. "החל מיום שני החל ניוד מסיבי של אסירי ג'יהאד איסלמי על פי הנחיה של נציבת השב"ס", אמר. "מטבע הדברים זה מייצר התנגדויות בשטח. ברור לנו שהאסירים לא מקבלים את זה בצורה טובה. אנחנו נמשיך בתוכנית. אסירי הג'יהאד מבחינתנו שברו את הכלים".

זכריה זביידי
זכריה זביידי, אחד האסירים שנמלטו

עוד אמר: "מטבע הדברים אירוע כזה לא מתקבל בהחלטה של אסיר בודד. לכן, צריך לוודא שאסירי הג'יהאד לא מייצרים אירועים נוספים. שב"ס פרוס ונערך לתת מענה, והוא מתמודד טוב עם האירועים".