צבא ארה"ב ביצע בהצלחה ניסוי ראשון בסוללת כיפת ברזל שנרכשה מישראל - כך התיר משרד הביטחון היום (שני) לפרסום. האמריקנים מתכננים להשתמש במערכת כדי להגן על כוחותיהם הפרוסים מאיומים כגון טילי שיוט, כלי טייס בלתי מאוישים, רקטות ופצ"מרים.

ניסוי ירי ראשון בסוללת 'כיפת ברזל' בארה"ב (צילום: דוברות משרד הביטחון)
הסוללות נקנו מישראל ב-2019 | צילום: דוברות משרד הביטחון

סדרת הניסויים נערכה בשדה הניסויים WHITE SANDS שבמדינת ניו מקסיקו שבארה"ב וכללה לראשונה ביצוע יירוט על ידי חיילים מצבא ארה"ב. הניסוי נערך בהשתתפות מנהלת 'חומה' במנהל לפיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית של משרד הביטחון והתעשיות המפתחות את מערכת כיפת ברזל: רפאל, התעשייה האווירית ואמפרסט.

ניסוי ירי ראשון בסוללת 'כיפת ברזל' בארה"ב (צילום: דוברות משרד הביטחון)
חיילים אמריקנים ביצעו את היירוט | צילום: דוברות משרד הביטחון

בשנת 2019 חתמו משרדי הביטחון של ישראל וארה"ב על הסכם ראשון מסוגו לאספקת שתי סוללות "כיפת ברזל". הסוללות סופקו בסוף 2020 ונמצאות בחודשים האחרונים בתהליך בחינות קבלה ואימוני הקמה בארה"ב.

ניסוי ירי ראשון בסוללת 'כיפת ברזל' בארה"ב (צילום: דוברות משרד הביטחון)
ניסוי ירי ראשון בסוללת 'כיפת ברזל' בארה"ב | צילום: דוברות משרד הביטחון

חברת "רפאל" היא המפתחת והמייצרת של מערכת "כיפת ברזל", בשיתוף עם חטיבת "אלתא" של התעשייה האווירית שפיתחה ומייצרת את מכ"ם ה-MMR, וחברת "אמפרסט" המספקת את מערכת השליטה והבקרה. מנהלת 'חומה' במפא"ת של משרד הביטחון מובילה את פיתוח מערך ההגנה הרב - שכבתית של מדינת ישראל, המבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת 'כיפת ברזל', מערכת 'שרביט קסמים' ומערכת 'חץ 2' ו'חץ 3'.