שוטר נפצע קל בניסיון פיגוע בעיר העתיקה, המחבל נראה מתנפל על השוטרים בתיעוד האירוע: שוטר נפצע היום (שישי) באורח קל בשער המג'לס - הכניסה להר הבית משער האריות, זאת לאחר שמחבל ניסה לדקור שוטרים שהוצבו באזור. השוטר נפגע מנתז ירי, המפגע - תושב שועפאט בשנות ה-50 לחייו, נוטרל ומאוחר יותר מת מפצעיו. 

בתיעוד של האירוע שהפיצה המשטרה נראה המחבל מתהלך בסמטאות העיר העתיקה, ואז שולף את הסכין ומתנפל על השוטרים שהוצבו במקום. בשלב הזה, הם כיוונו אליו את כלי הנשק שלהם כדי לנטרל אותו - ולאחר שנורה, הוא נפל על הארץ והתמוטט.  

תיעוד הפיגוע ונטרול המחבל
תיעוד הפיגוע ונטרול המחבל בעיר העתיקה

בהודעת המשטרה נמסר כי "מעט לאחר השעה 16:00 הגיע מחבל תושב מזרח ירושלים כבן 50 כשהוא חמוש בסכין אל עבר עמדת השוטרים ולוחמי מג"ב בשער המג׳לס בעיר העתיקה בירושלים וניסה לפגוע בכוחות שם. תגובה מהירה של השוטרים ולוחמי מג"ב שהגיבו בירי לעבר המחבל הביאה לנטרולו בטרם ביצע את מבוקשו". 

ניסיון פיגוע דקירה, ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
הסכין בה עשה המחבל שימוש | צילום: דוברות המשטרה

עוד נמסר בהודעת המשטרה כי "כתוצאה מנתז ירי נפגע לוחם מג"ב ברגלו והוא מטופל רפואית. כוחות משטרה בראשותו של מפקד המחוז ניצב דורון תורג'מן נמצאים בזירה וחוקרי המשטרה החלו בחקירת האירוע ואיסוף ממצאים".

זירת האירוע, ירושלים (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת האירוע בעיר העתיקה, היום | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

ממד"א נמסר כי "בשעה 16:19 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים על פצוע מניסיון פיגוע ברחוב הגיא פינת מעלה הנזירות בעיר העתיקה בירושלים, שהובא לחבירה עם צוותי מד"א בשער האשפות. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים במקום טיפול רפואי לצעיר בן 19 עם פציעה במצב קל ברגל". השוטר פונה לקבלת טיפול בבית החולים הדסה הר הצופים. 

יום זעם בשטחים: כוחות צבא ומשטרה פרוסים בכל הגזרות

הפיגוע התרחש על רקע המתיחות הקיימת בשטח, כשהמצוד אחר ששת המחבלים שברחו מכלא גלבוע בתחילת השבוע נמשך ביתר שאת - ולאחר שהפלסטינים הכריזו אמש על יום זעם בשטחים. בשעות הצהריים פרצו עימותים אלימים בין הפלסטינים לכוחות הביטחון בכמה מוקדים בגדה, שכוללות יידוי אבנים והבערת צמיגים - כאות תמיכה באסירים הפלסטינים שנמלטו ובמחאה על הצעדים של שב"ס כלפי האסירים הביטחוניים.

פלסטינים מפגינים בתמיכה במילוטם של ששת האסירים הפל (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
פלסטינים מפגינים בהר הבית, היום | צילום: פלאש 90, פלאש/90

על פי הסהר האדום הפלסטיני, 40 פלסטינים נפצעו בעימותים באזור שכם. בתוך כך, אסירי הג'יהאד האיסלאמי אמרו כי "עשרות אסירים נפצעו ונפגעו באופן ישיר במהלך העימותים. מתקפת הדיכוי נגדנו עדיין נמשכת וחזקה יותר מכפי שתוכלו לדמיין. בתי הכלא של הכיבוש הפכו לצריפים צבאיים, לאחר שהגיעו מאות חיילים ויחידות מיוחדות לבתי כלא כדי לדכא את אסירי הג'יהאד האיסלאמי. לא נאפשר לכיבוש לתעד תמונה של ניצחון על הג׳יהאד. לא נרים דגל לבן - בכל מחיר, גם אם זה יעלה בחיינו".

כוננות בהר הבית
כוננות בהר הבית, הבוקר

משטרת ירושלים תגברה מהבוקר את הכוחות שלה והקפידה בבדיקת הנכנסים להר הבית. גם מפקד המחוז הגיע לזירה ונמצא בעמדת הפיקוד בהר על מנת לפקח ישירות על המתרחש. בגדה זוהו כמה הפגנות ביותר מעשרה מוקדים עם כמה מאות משתתפים ובצבא לא רואים בכך משהו חריג. 

במקביל נמשך המצוד אחר ששת המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע בלילה שבין ראשון לשני. מדובר כבר ביום החמישי לחיפושים, ולפי ההערכות זה ייקח עוד זמן עד שכוחות הביטחון ישימו את ידם על הנמלטים, אם בכלל. שר הביטחון, בני גנץ, הגיע היום להערכת מצב בשומרון ואמר כי יש כיוונים מודיעיניים ומבצעיים בחקירה, והבטיח "לתפוס את המחבלים". גנץ הביע תקווה שהיום הזה יעבור בשקט, ואמר שכוחות הביטחון ערוכים לכל תרחיש ובכל גזרה.