צה"ל פרסם היום (ראשון) את תחקיר העימותים האלימים שהתרחשו שלשום במהלך הפגנה של פעילי שמאל בדרום הר חברון. המחאה הסלימה והמוחים התעמתו עם החיילים, שפיזרו אותם בכוח. קצין צה"ל בדרגת סגן-אלוף שתועד דוחף בעוצמה פעיל שמאל יינזף, והצבא יפעל לכך שהטיפול באזרחים ישראלים בשטחים יועבר ככל הניתן למשטרה.

האירוע החריג התרחש סמוך לכפר הפלסטיני א-תוואני, המהווה מוקד חיכוך בין מקומיים לבין מתנחלים. בסוף השבוע יצאו עשרות פעילי שמאל לספק מים לתושבי חמאמדה, לאחר שאלה טענו שישראל ניתקה אותם ממקורות מים. הפעילים חסמו את הכביש וסירבו לבקשת החיילים להתפנות מהמקום, מה שהוביל לעימות בין הצדדים.

בשלב מסוים אחד הקצינים במקום תועד דוחף בעוצמה את אחד הפעילים, שהוטח בקרקע ונפצע בפניו. 5 פעילים נוספים נעצרו. התיעוד עלה לרשת ועורר ביקורת רבה על השימוש בכוח שעשו הקצין וחייליו במקום.

בהתאם לזאת, מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף יניב אללוף, ביצע תחקיר של האירועים והגיש אותו למפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס. "הכוח הצבאי הותקף באלימות על ידי מספר מפגינים, אשר ניסו לעורר פרובוקציה במטרה לחבל בפעילות הכוח", נכתב בתחקיר. "הכוח ביצע מאמצים רבים באופן מילולי ובאמצעים לפיזור הפגנות על מנת למתן את ההפגנה".

התחקיר גולל את שאירע באותו יום, ונטען כי המפגינים "ניסו לתקוף את החיילים, קיללו, איימו ואף נשכבו על גלגלי כלי הרכב הצבאיים וסירבו להתפנות, זאת על אף שמפקד הכוח ביקש לפנות את ציר התנועה ולמנוע את החיכוך בין המתיישבים למפגינים".

עימות בדרום הר חברון (צילום: נגה קלינסקי)
עימות בדרום הר חברון | צילום: נגה קלינסקי

"חרף אלימות המפגינים", נכתב בתחקיר, "ההחלטה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות מסוג הלם וגז כלפי מפגינים אשר בכוונתם לייצר פרובוקציה שכזו, הינו שגוי, וכך גם כיסוי עיניו של אחד המפגינים שנעצר. נוסף על כך, הודגש בתחקיר שככלל מול אזרחים ישראלים יפעלו שוטרי משטרת ישראל ושוטרי משמר הגבול. חיכוך ומגע בין חיילי צה"ל לאזרחים ישראלים יתקיים רק בלית ברירה".

כמו כן, בהודעה שפרסם דובר צה"ל נאמר כי הקצין שתועד תוקף את המפגין יינזף: "מפקד הכוח באירוע הוא קצין מוערך ועתיר זכויות. בתחקיר נקבע כי הוא טעה ופעל באופן שלא היה מחוייב המציאות, ואינו תואם את נורמות צה"ל".

על אף המסקנות, בצבא הבהירו: "הסרטון שמופיע ברשתות החברתיות הוא חלקי בלבד, מגמתי, ואינו משקף את הפרת הסדר והאלימות שהופעלה כלפי הכוח הצבאי. עם זאת, בתחקיר נקבע כי התנהלות הקצין חרגה מן המצופה. מסקנות התחקיר הופקו ויילמדו בשטח על מנת למנוע הישנות מקרים מעין אלו".

תנועת "לוחמים לשלום", שפעיליה השתתפו בהפגנה, הגיבו על פרסום ממצאי התחקיר ותקפו את הצבא: "ההחלטה האומללה של צה"ל להסתפק בנזיפה בלבד על אירוע מצולם ומתועד היטב, מבהירה כי אי אפשר לטעון שהסמג"ד ירד מהפסים או שמדובר ביחידה צבאית סוררת ולא מקצועית. ההחלטה מבהירה כי כוח צה"ל פעל באירוע על פי המדיניות של הממשלה ו"רוח המפקד" של הרמטכ"ל אביב כוכבי. מאז כניסתו לתפקיד חלה עליה מתמדת באלימות ובפוליטיזציה של התנהלות כוחות צה"ל, גם כלפי האוכלוסייה הפלסטינית. אנו קוראים להתערבות מיידית של שר הביטחון בהחלטה המחפירה הזאת".