הצעד הבא אחרי הבריחה מהכלא ותפיסת ארבעת המחבלים: אסירי פתח הודיעו כי יפתחו בשביתת רעב בשל הענישה של שב"ס - כך פרסמנו הערב (שבת) לראשונה ב"חדשות סוף השבוע". במכתב לרשות הפלסטינית הודיעו אסירי פתח כי כל ארגוני האסירים הסכימו לפתוח בשביתת רעב החל מיום שישי הקרוב, 17.9. 

במכתב מודיעים אסירי פתח על הסכמה בין כלל הארגונים הפלסטיניים בתוך בתי הכלא לפתוח בשביתת רעב. הכוונה היא לייצר צעדים מסלימים אחר כך: להפסיק לשתות בתוך 10 ימים ואחר כך – פירוק הארגונים בתוך בתי הכלא, "נשק יום הדין" מבחינתם. הצעדים צפוייו להתבצע כאמור בתגובה לצעדי שב"ס - בהם ניוד והעברת אסירים.  

 דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, דיבר הערב ברצועת עזה והתייחס לתפיסת ארבעת האסירים. "לא נשאיר את האסירים שנמלטו לבד, נשחרר את כל ה-6 בעסקה עתידית", הצהיר.

"שישמעו אותנו גם האסירים וגם האויב הציוני - בקרוב הם ישוחררו", הוסיף דובר חמאס. "אנחנו תמיד נהיה לצידכם, גם מחכה הפליטים ג'נין לא לבד - אנחנו איתם".

בחמאס הבינו: שיטת הלחימה - כשלה
אבו עוביידה, ארכיון | צילום:

בעקבות התפיסה של ארבעת האסירים, בהם זכריא זביידי, נשמעות יותר ויותר קריאות לצאת ולהתעמת עם כוחות צה"ל, ואפילו שומעים את המילה אינתיפאדה. אבל בפועל לא נרשמת עד כה הסלמה: מעט מפגינים יצאו לרחוב, והערב נרשמו שישה מוקדים של עימותים לפי הפלסטינים. עם זאת, ישנם כמה דברים שעלולים להדליק את השטח, כשהמשמעותי ביניהם הוא המכתב של אסירי הפתח. 

נפץ פוטנציאלי נוסף הוא רצועת עזה. אתמול נורתה רקטה ללא נטילת אחריות, כנראה שהג'יהאד האיסלאמי עומד מאחוריה. ליחיא סינוואר, אדם שישב בעצמו בכלא הישראלי 23 שנים, יהיה קשה מאוד לעצור את הג'יהאד. היום אנחנו שומעים גם את חמאס שקורא לאזרחי ישראל הערבים להגן על הנמלטים, ולסייע להם אפילו להגיע לרצועת עזה. הקריאה לא מגיעה בחלל ריק, אלא על רקע ביקורת קשה שמושמעת נגד חמאס והג'יהאד האיסלאמי בהקשר של הבריחה מהכלא. 

ארבעה מהאסירים נלכדו
מבוכה בעקבות התפיסת חלק מהמחבלים

האכזבה הפלסטינית מתפיסת המחבלים הייתה גדולה במיוחד. כשגילו שאחד מהנתפסים הראשונים היה מחמוד אל-עארדה, מי שבג'יהאד האיסלאמי הגדירו "מתכנן ומפקד הבריחה". מיד אחר כך החלו המונים להגיע אל ביתו שבעראבה, סמוך לג'נין, ולקרוא קריאות עידוד: "יא אסיר, צעד, צעד! אנחנו מאחוריך עד לשחרור!".

דקות לאחר התפיסה, במה שנראה כמו קמפיין מתוזמר, החלו רבים לשנות בתוכנת פוטושופ את פניהם הנפולות של הנתפסים  ולהפוך את הבעתם לחיוך. המסר ברור: הרוח, אומרים בשטחים, לא נפלה. מפגינים יצאו לרחובות גם עם כפיות, במסר ברור.

פוטושופ שעשו בתקשורת הפלסטינית לאסירים שנתפסו
פוטושופ שעשו בתקשורת הפלסטינית לאסירים שנתפסו

במקביל נשמעו במסגדים בצפון הגדה קריאות להסלים את המחאה, והיום פרסמו אנשי מחנה ג'נין כרוז ובו מפצירים בשני הנמלטים שנותרו בחוץ להגיע למחנה, ולזכות להגנה "עד טיפת הדם האחרונה". במקביל, בחמאס קראו לערביי ישראל לעזור לשני האסירים הנמלטים להגיע לעזה.

גאנם איברהים השתתף בהכנת הידיעה.