סתימות חריגות במערכת הביוב של הכלא - ואף אחד לא חשד: שבוע לאחר הימלטות ששת המחבלים מכלא גלבוע, שניים מהם עדיין לא נתפסו – ובזמן שהמאמצים ללכידתם נמשכים, מתגלים עוד פרטים מחקירת מחדל הבריחה החמור. במקביל, נראה שהמבצע לאיתור שני המחבלים הנוספים שטרם אותרו "תקוע". 

 חשד לבריחת אסירים בכלא גלבוע
פיר המנהרה ממנו יצאו המחבלים מתוך הכלא

מהמידע שנאסף מתברר שהמחבלים שחפרו את המנהרה בתא הכלא שפכו את החול לצינורות הביוב - מה שהוביל לכך שבחודשים האחרונים אירעו בכלא מספר סתימות חריגות בביוב. בכל המקרים הללו הוזמנה ביובית כדי לפתוח את הסתימות - אלא שלאף אחד זה לא הדליק נורה אדומה ואף גורם בכלא לא חשב שיש לבדוק מה מקור הסתימות. 

שומר בכלא גלבוע לאחר בריחת האסירים הביטחוניים (צילום: amir levy, Getty Images)
רק סוהר אחד הוצב במשל"ט בליל הבריחה. כלא גלבוע | צילום: amir levy, Getty Images

בנוסף לכך, במהלך משמרת הלילה שבה אירעה הבריחה, ישב במרכז השליטה של הכלא סוהר אחד בלבד מול שישה מוניטורים שבהם רצים צילומים וסרטונים מעשרות מצלמות אבטחה שפזורות בכלא ומחוצה לו. בסיטואציה כזו, אין סיכוי שסוהר אחד יצליח להבחין בשישה מחבלים שיוצאים מהבור מחוץ לחומות. השאלה שנשאלת בהקשר זה היא מי החליט שבמקום כל כך רגיש יוצב רק סוהר אחד למשמרת כה רגישה באמצע הלילה.

המבצע לאיתור שני המחבלים הנוספים שנמלטו - "תקוע"

ובמקביל לחקירה, נמשכים המאמצים בשטח לאתר את שני המחבלים הנוספים שטרם נלכדו - אלא שבצמרת המשטרה הדעות חלוקות כיצד יש להמשיך את המבצע. הערב (שני) פרסמנו במהדורה המרכזית כי גורמים במשטרה מגדירים את הפעילות ואת המבצע כ"תקוע" - זאת בין היתר עקב ויכוח על המשך הפעילות בין המפכ"ל לראש החטיבה הטקטית במג"ב בחפ"ק המשטרתי שהוקם.

ששת המחבלים שברחו מכלא גלבוע (עיבוד: N12, פלאש 90)
4 מהמחבלים שברחו נתפסו, שניים עדיין נמלטים | עיבוד: N12, פלאש 90

המפכ"ל סבור ש"חייבים לנער את השטח", להזרים כמה שיותר כוחות - גם גלויים - זאת כדי להגיע לממצאים ולהגיע לשניים, אם הם עדיין נמצאים בתוך שטח ישראל ולא הצליחו להימלט לשטחים. לעומת זאת, ראש החטיבה הטקטית במג"ב סבור שיש להסתמך על הפעילות הסמויה - ועל הכלים האוויריים שמפעילים הכוחות בשטח: צפלין, רחפנים ומסוק משטרתי שסורקים את הגזרה מלמעלה.  

מהמשטרה נמסר: "לא קיים שום ויכוח בין מפכ"ל המשטרה ומפקד היחידה הטקטית של משמר נהפוך הוא המפכ"ל הצטרף אמש לפעילות של היחידה בשטח ושיבח את עבודת השוטרים וקיבל סקירה מלאה על העבודה בשטח. החיפושים מתנהלים בשיא המרץ עם כוחות גדולים במטרה לתפוס עוד שני אסירים כמו שנתפסו 4 אסירים בסוף השבוע".