בית הנבחרים בארה"ב אישר הערב (חמישי) ברוב מוחץ את סעיף המימון האמריקני לכיפת ברזל, זאת לאחר שהוסר מחוק התקציב לפני יומיים, בעקבות לחץ מצד חברי קונגרס פרוגרסיביים במפלגה הדמוקרטית. המימון, בסך מיליארד דולר, נועד לחידוש מלאי המיירטים של טילי ה"תמיר" של מערכת כיפת ברזל. 420 מחוקקים הצביעו בעד, ו-9 בלבד התנגדו למהלך.

לאחר הסרת הסעיף מחוק התקציב, הוא הובא הערב לאישור הקונגרס כסעיף בודד – במטרה לזכות בתמיכת חברי קונגרס רפובליקנים שהתנגדו לחוק התקציב. למרות האישור של סעיף הסיוע הערב בבית הנבחרים, החוק צריך לקבל גם את אישור הסנאט.

"שר החוץ לפיד אמר לי בשיחתנו לפני יומיים: 'חבר הקונגרס, אנו יודעים כמה רקטות יש לאויבים שלנו, אבל אנחנו לא יודעים כמה מהן הם יחליטו לירות בכל רגע נתון בזמן מלחמה'", אמר הערב מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, סטני הוייר. "עלינו להבטיח שלישראל תישאר היכולת להגן על עצמה מול ארגוני הטרור", הוסיף.

ראש הממשלה נפתלי בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו: "תודה לחברי בית הנבחרים של ארה״ב, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, על התמיכה הסוחפת בישראל והמחויבות לבטחונה. מי שמנסים לאתגר את התמיכה הזאת, קיבלו היום תשובה ניצחת. העם בישראל מודה לעם האמריקני ולנציגיו על הידידות האיתנה".

 

 

שר החוץ יאיר לפיד לאחר אישור הסיוע בבית הנבחרים: "בית הנבחרים האמריקאי אישר את ההחלטה להעביר מיליארד דולר לכיפת ברזל. עוד הוכחה שבעבודה מדינית מדויקת אפשר להביא תוצאות, אפילו מהר. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להודות למנהיגים משתי המפלגות על תמיכתם בביטחון ישראל. לישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב".

 

 שר הביטחון בני גנץ כתב: "בשם מערכת הביטחון, אני מבקש להודות לממשל האמריקאי ולחברי הקונגרס, על האישור לסיוע ההצטיידות של ישראל במיירטי כיפת ברזל, כפי שסיכמתי בביקורי בארצות הברית לאחר מבצע שומר החומות. התמיכה הדו-מפלגתית הרחבה בסיוע לישראל בארה"ב מוכיחה שוב את עומק הברית האסטרטגית והערכית בין המדינות".

"המחויבות של ארצות הברית לביטחון של ידידתנו ובעלת בריתנו ישראל איתנה. תקצוב למיירטים שנועדו להגן על ישראל ממתקפה זו חובתנו החוקית והמוסרית", אמרה רוזה דה-לורו, חברת הקונגרס האמריקנית שעומדת בראש ועדת התקציב של בית הנבחרים. "אנחנו מקדמים את החקיקה הזו כדי להמחיש את המחויבות הדו מפלגתית של הקונגרס האמריקני לביטחון ישראל כחלק ממזרח תיכון עם שלום מתמשך", הוסיפה.

על פי ההודעה הרשמית של בית הנבחרים, התקציב נועד להחליף את מלאי המיירטים ששימש "להגנה על אזרחים ישראלים מרקטות החמאס במהלך הלחימה בחודש מאי. התקציב עומד בקנה אחד עם מזכר ההבנות משנת 2016, שמבטיח שארה"ב תעביר סיוע נוסף לחידוש מלאי כיפת ברזל אחרי ימי לחימה, ולאפשר לישראל להגן על עצמה".

לאחר הסרת סעיף המימון מחוק התקציב, אמר הוייר כי יביא את הסעיף להצבעה בתוף זמן קצר. "אני אביא את הצעד הדחוף הזה להצבעה בבית הנבחרים מחר כדי לוודא שלישראל יש את היכולת להגן על עצמה", אמר. איפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית בבתי הקונגרס האמריקניים, הגיבה להצבעה שעתידה להתרחש ומסרה כי "חברי קונגרס אנטי-ישראלים קיצונים מנסים לחסום את התקצוב לכיפת ברזל".