"אף אחד לא ניגש לסמג"ד והתעמת איתו - הוא פתאום השליך שני רימוני גז והתחיל לדחוף": תיעוד חדש שהגיע היום (שלישי) לידי N12 מאותו עימות אלים בין פעילי "לוחמים לשלום" לחיילי צה"ל באזור דרום הר חברון בסוף השבוע, מציג תמונה שלא באה לידי ביטוי בתחקיר הצה"לי. בתחקיר שערך צה"ל לאחר האירוע, הוחלט לנזוף בקצין בדרגת רס"ן לאחר שתועד דוחף את אחד מהמפגינים וגורם לפציעתו. בצה"ל טענו כי העימות האלים החל לאחר שהמפגינים ניסו לתקוף את החיילים, קיללו, איימו וסירבו להתפנות -  אבל בתיעוד נראה אותו קצין משליך רימונים לעבר הפעילים לכאורה ללא כל אלימות מצדם.

האירוע החריג התרחש סמוך לכפר הפלסטיני א-תוואני, המהווה מוקד חיכוך בין מקומיים לבין מתנחלים. בסוף השבוע יצאו עשרות פעילי שמאל לספק מים לתושבי חמאמדה, לאחר שאלה טענו שישראל ניתקה אותם ממקורות מים. "הצבא מונע מהפלסטינים להעביר מים, כולל בטרקטורים", טוען אמיר פינסקי, אחד מהמפגינים שתיעד את האירוע במצלמה שהייתה צמודה לו לחזה. "כל המטרה שלנו הייתה ללוות את הטרקטור לקהילה הפלסטינית".

לדברי פינסקי, מדובר בכביש זניח, לא בציר תנועה ראשי, שעליו הם הלכו בשוליים. "2 דקות אחרי שהתחלנו ללכת הגיע אמבולנס שממנו יצאה פרמאדיק ושני חייילים שחסמו את הכביש", הוא מספר. "כמה דקות אחר כך הגיע הסמג"ד עם עוד כוח וחסם את הכביש. לא היה שם קללות, רוב האנשים שירתו בצבא, ממוצע מעל גיל 50, לא היה שום מטרה להתעמת עם הצבא".

בתיעוד שפורסם זמן קצר לאחר האירוע ושהוביל להחלטה של צה"ל לנזוף באותו קצין, הקצין נראה דוחף באלימות את אחד הפעילים וגורם לפציעתו. "הצבא צריך להוציא צו שטח צבאי סגור והסמג"ד לא הציג", מדגיש פינסקי. "רואים בסרטון שהוא ניגש לג'יפ, אף אחד לא ניגש אליו או התלהם, מוציא שני רימוני גז ומתחיל לדחוף". בהמשך הוסיף: "אני הייתי האדם הראשון שהוא דחף, וזה לא שצעקתי לו".

"שירתי 17 שנה בשטחים בתור מ"פ חלק מהזמן, בחיים שלי לא אכלתי כל כך הרבה גז כמו ש'אכלתי' באותו יום שישי", מספר פינסקי. "כל החיילים השתתפו שם 'בחגיגה' של הרימונים, אבל היחיד שהיה אגרסיבי זה הסמג"ד. הייתי מ"פ בצבא, הייתי באינתיפאדה הראשונה והשנייה - אבל מעולם לא ראיתי משהו כזה".

 

עימות בדרום הר חברון (צילום: נגה קלינסקי)
הקצין תועד דוחף את אחד מהפגינים | צילום: נגה קלינסקי

מ"לוחמים לשלום" נמסר כי "בניגוד גמור לתחקיר הצה"לי, המפגינים עומדים על החול ולא על הכביש. הסמג"ד הנ"ל דוחף מפגינים ומפזר רימוני גז ללא הבחנה. תנועת לוחמים לשלום קוראת לדובר צה"ל לחזור בו מיד מהפצת השקרים הבלתי מבוססים וקוראת למשטרה לעצור את החקירה הפוליטית נגד הפעילים".

הודעת צה"ל על התחקיר שהתבצע לאחר האירוע: "התקיים תחקיר בעקבות ההפגנה האלימה שהתקיימה ביום שישי האחרון במרחב החטיבה המרחבית 'יהודה'. התחקיר בוצע בראשות מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף יניב אללוף והוצג למפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס.

"מהתחקיר עולה כי הכוח הצבאי הותקף באלימות על ידי מספר מפגינים, אשר ניסו לעורר פרובוקציה, זאת במטרה לחבל בפעילות הכוח. עוד עולה מן התחקיר, כי הכוח ביצע מאמצים רבים באופן מילולי ובאמצעים לפיזור הפגנות על מנת למתן את ההפגנה.

"המפגינים אשר החלו לחסום את ציר הכניסה למאחז, ניסו לתקוף את החיילים, קיללו, איימו ואף נשכבו על גלגלי כלי הרכב הצבאיים וסרבו להתפנות, זאת על אף שמפקד הכח ביקש לפנות את ציר התנועה ולמנוע את החיכוך בין המתיישבים למפגינים.

"חרף אלימות המפגינים, בתחקיר עלה כי ההחלטה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות מסוג הלם וגז כלפי מפגינים אשר בכוונתם לייצר פרובוקציה שכזו, הינו שגוי, וכך גם כיסוי עיניו של אחד המפגינים שנעצר. בנוסף, הודגש בתחקיר שככלל מול אזרחים ישראליים יפעלו שוטרי משטרת ישראל ושוטרי משמר הגבול. חיכוך ומגע בין חיילי צה״ל לאזרחים ישראלים יתקיים רק בלית ברירה.

"מפקד הכוח באירוע הוא קצין מוערך ועתיר זכויות. בתחקיר נקבע כי הקצין טעה ופעל באופן שלא היה מחוייב המציאות ואינו תואם את נורמות צה״ל. לאור זאת הוחלט כי הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו. לקח נוסף מהתחקיר, הוא כי יש לפעול לכך שהטיפול מול אזרחים ישראליים ייעשה ככלל על ידי משטרת ישראל.

"הסרטון שמופיע ברשתות החברתיות הוא חלקי בלבד, מגמתי, ואינו משקף את הפרת הסדר והאלימות שהופעלה כלפי הכוח הצבאי. עם זאת, בתחקיר נקבע כי התנהלות הקצין חרגה מן המצופה. מסקנות התחקיר הופקו ויילמדו בשטח על מנת למנוע הישנות מקרים מעין אלו".