ביקורת רבה במערכת הפוליטית בעקבות הפסקת המבצע מול חמאס ברצועת עזה, שאותה אישרו הערב (חמישי) שרי הקבינט. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף בחריפות את הפסקת הלחימה בעזה בריאיון במהדורה המרכזית. "הדרג המדיני נכשל", אמר ליברמן, והסביר כי "הדבר הכי מטריד בסיפור הזה, זאת ההשתלטות של חמאס על הרחוב הפלסטיני, גם במזרח ירושלים וביהודה ושמרון".

ליברמן הוסיף כי "אנחנו רואים, לצערי, השתלטות של חמאס על חלק מהרחוב הערבי בתוך ישראל, בפעם הראשונה חמאס הצליח לייצר חזית פנימית בתוך מדינתנו, הצליח לייצר ירי מלבנון ומסה לחמם את הגזרה בתוך ירדן". הוא הזכיר את דוח מבקר המדינה שנכתב על מבצע צוק איתן, והבהיר כי אף אחד מהלקחים לא נלמד כראוי.

גם סגן השר לביטחון הפנים, גדי יברקן (הליכוד), הביע התנגדות להפסקת אש ללא החזרת האזרחים וחללי צה"ל השבויים ברצועת עזה. "הפסקת אש ללא החזרת אורון, הדר, אברה והישאם, היא פרס לטרור", מסר. "לממשלת ישראל יש חוב מוסרי וערכי להשיב את הבנים עכשיו. ישראל עלולה לשחרר אלפי מחבלים בעתיד, אם לא ננצל את ההזדמנות עכשיו", הוסיף.

ליברמן: נתניהו ניצל את המבצע לצרכים פוליטיים (צילום: חדשות)
"ברור לכולם שהמבצע הבא הוא רק עניין של זמן". ליברמן במהדורה, הערב | צילום: חדשות

במהלך הריאיון במהדורה המרכזית, ליברמן הזהיר מפני התעצמות החמאס, שבאה לידי ביטוי לדבריו בסבב הלחימה האחרון. "במבצע הזה ראינו בפעם הראשונה שימוש בכטב"מים, צוללת, גם הקסאמים היו בהתחלה 'קרשים מעופפים' והם הפכו לרקטות שמגיעות ללב ליבה של ישראל", הסביר. "מה שברור לכולם, זה שהמבצע הבא הוא רק עניין של זמן", הוסיף יו"ר ישראל ביתנו.

"מי שטיפח את החמאס ואפשר את ההתעצמות שלו זה נתניהו", המשיך ליברמן בדבריו. "בחודש מאי עברו 30 מיליון דולר לחמאס, מאות מיליוניום כבר עברו אליו – וכל הכסף הזה הלך להתעצמות", הסביר. "אי אפשר לפקח על כסף שנכנס לרצועת עזה".

מעבר לכך, הבהיר ליברמן כי "לפני שנכנסים למבצע הבא, צריך לקבל החלטה מושכלת – מה אנחנו רוצים לבסוף מרצועת עזה. אין טעם לעשות עוד מבצע ועוד מבצע, בלי להגדיר יעדים ברורים". הוא הוסיף כי "נתניהו ניצל את המבצע הזה כדי להשיג צרכים פוליטיים".

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, מסר כי "עם המודיעין וחיל האוויר הכי טובים בעולם - הצליח נתניהו לחלץ מהחמאס 'הפסקת אש ללא תנאים'. מביך". לפני אישור הפסקת האש, כתב סער בחשבון הטוויטר שלו כי "הפסקת הלחימה בחמאס באופן חד-צדדי תהיה פגיעה קשה בהרתעה הישראלית כלפי החמאס ולא רק כלפיו. הפסקת הפעילות הצבאית ללא הטלת מגבלות על התעצמות החמאס, ובלי החזרת החיילים והאזרחים המוחזקים בעזה תהיה כשלון מדיני שאת מחירה נשלם בריבית בעתיד".

גדי יברקן (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
"חוב מוסרי וערכי להשיב את הבנים". סגן השר יברקן | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', תקף בסדרת ציוצים את נתניהו. בין היתר, כתב בעמוד הטוויטר שלו: "בוחרים בחרפה ומקבלים מלחמה". הוא הוסיף לאחר מכן: "שומע את הגורמים המדיניים שמכחישים שהסכם הפסקת האש כרוך בהתקפלות בירושלים. אם אכן הדיווח שקרי, אני מצפה בבוקר לראות את הר הבית פתוח ליהודים. כל דבר אחר יוכיח למרבה הצער כי החמאס דיבר אמת והגורמים המדינים שיקרו".

ח"כ איתמר בן גביר תקף אף הוא את הפסקת הלחימה. "הפסקת האש המבישה היא כניעה חמורה לטרור ולתכתיבים של החמאס", כתב בטוויטר. "זה הוא לילה קשה למדינת ישראל ולהרתעה הישראלית, וכמו שאמר צ'רצ'יל: 'חרפה בחרתם מפחד מלחמה, הרי לכם חרפה ומלחמה גם יחד'".