פרסום ראשון: השב"כ והמשטרה בשיחות אזהרה לגורמים שקראו לאלימות - כך פרסמנו אמש (ראשון) במהדורה המרכזית. ברקע התקיים דיון מיוחד של מפכ"ל המשטרה בנושא צעדת הדגלים שמתוכננת ליום חמישי כאירוע מתקן, שכבר הספיק לעורר מתיחות לנוכח המסלול - שכן המצעד אמור לעבור דרך השערים והרחובות בעיר העתיקה, כמו גם ברובע המוסלמי. 

סיקור N12 על מצעד הדגלים:

גורם מדיני מגלגל את האחריות על המשטרה במצעד הדגלים: "רק המפכ"ל יחליט אם לאפשר"

אשכנזי לנתניהו: להיערך להסלמה בירושלים, צריך לכנס דיון דחוף

בכירים לשעבר במשטרה נגד מצעד הדגלים: "סכנה ממשית לשלום הציבור"

דריכות במערכת הביטחון לקראת שבוע נפיץ: גנץ ידרוש לבטל את מצעד הדגלים בירושלים

ח"כ בן ברק: ‏צעדת הדגלים השבוע - ניסיון להבעיר את השטח

בתוך כך, בצמרת המשטרה יש תמימות דעים בדבר הצורך לשנות את מסלול הצעדה המתוכננת, כך שלא יעבור דרך הרובע המוסלמי, וכן לא דרך שער שכם. על הפרק תיבחן גם האפשרות להעביר את כל צעדת הדגלים המתכוננת למערב העיר. 

ההערכות שהעבירו השב"כ וצה"ל מביעות דאגה מכך שאם המצעד יעברו במסלול שבו מבקשים המארגנים - צפויה הסלמה משמעותית במזרח ירושלים ובשטחים. יו"ר עוצמה יהודה ח"כ איתמר בן גביר כבר הצהיר באוזנינו אתמול, כי הוא החליט שהוא ועוזריו יצעדו ביום חמישי עם דגלים בידיהם ברחובות העיר העתיקה, כולל ברובע המוסלמי - גם אם המסלול לא יאושר. כמה חברי כנסת נוספים מהציונות הדתית ומהליכוד צפויים להצטרף אליו.

גורמים שונים שעסקו בהלהטת השטח ברשתות החברתיות, קיבלו שיחות אזהרה ביממה האחרונה. בנוסף, פועלים במקביל לניטור ברשתות החברתיות - לאיתור שיח אלים, מסית וקריאות לפגיעה פיזית. אם יהיה צורך בהמשך ינקטו גם במעצרי מנע - כל אלו כדי לנסות ולבלום את מה שמזהיר מפניו ראש השב"כ. החשש הוא מפני שאדם אחד יתרגם את האמירות וינסה לעשות מעשה ולפגוע בגורמים שונים - מפוליטיקאים ועד אחרים.

"אם המשטרה לא תאפשר את ריקוד הדגלים, אני מתכוון להפעיל את חסינותי ולצעוד בשמחה עם דגלים", אמר בן גביר. "המשטרה מתכוונת שלא לאפשר את ריקוד הדגלים בשער שכם וברובע המוסלמי. "לא ייתכן כי ממשלת ישראל תיכנע לחמאס והוא זה שיכתיב את סדר היום", טען. עוד הוא הוסיף: "זכותו של כל יהודי לצעוד ברחבי ירושלים ובדיוק בשל כך נבחרתי לכנסת, כדי לשמור על זכותו של העם היהודי בארץ ישראל".  

בצל הדיונים במערכת הביטחון על האפשרות לשנות את התוואי, פרסמנו הערב לראשונה את המכתב של שר החוץ - שקורא להרגעת הרוחות ודורש מנתניהו לפעול בנושא: "נושא ירושלים הינו נושא רגיש ובעל נפיצות גדולה, ועלינו להיערך לתרחישי הידרדרות והסלמה".

בנימין נתניהו וגבי אשכנזי (צילום: AP / FLASH 90, הדס פרוש)
בנימין נתניהו וגבי אשכנזי | צילום: AP / FLASH 90, הדס פרוש

במכתב שהגיע לידי N12, כתב אשכנזי לנתניהו: "עוד לפני מבצע 'שומר החומות', וביתר שאת לאחריו, אנו עדים לעלייה משמעותית ברגישות הבינלאומית ביחס למתרחש בירושלים. הדבר בא לידי ביטוי באירועים סביב הדיון המשפטי בסוגית שיח' גראח ונושא הקרקעות בשכונת סילוואן, וכן סביב ההתרחשויות בהר הבית ומעצרים שבוצעו בו לאחר החזרת ההר לשגרה ועליית לא מוסלמים להר".

אשכנזי אומנם לא התייחס מפורשות למצעד במכתב, אך הוא התייחס לנושא כסוגיה מדינית. אתמול אמר גורם מדיני כי המצעד הוא סוגיה משטרתית, וכך טען גם השר לביטחון הפנים אוחנה - אך אשכנזי התריע מפני ההשלכות המדיניות של המהלכים הללו. 

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ שיגר שלשום מכתב למפכ"ל המשטרה שבתאי, בדרישה שימנע את "מצעד הדגלים השני". "מדובר בפרובוקציה שנראית כמו ניסיון להצית מחדש את האלימות באזורנו, אולי מתוך רצון שהדבר יישרת אינטרסים פוליטיים כאלו או אחרים", טען.

דובר חמאס בירושלים איים: "מזהירים את הכיבוש מפני שימוש בירושלים כאמצעי להימלטות ממשבריו הפנימיים ומכישלונו בפתרון בעיותיו הפוליטיות. מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר אמר אתמול ברקע תכנון מצעד הדגלים כי "אם העימות יפרוץ שוב - צורת המזרח התיכון תשתנה. הוכחנו שיש מי שמגן על מסגד אל-אקצא. יכולנו לזעזע את תל אביב, יש המון דברים גדולים שנסתרים מהציבור. במערכה האחרונה בחרנו לשגר רק את הטילים הישנים, השתמשנו רק במחצית מכוחנו".